Посна ТРПЕЗА ОБАВЕЗНА за БАДНИ ДАН, поред БАДЊАКА и сламе у кућу УНЕСИТЕ И овај ДЕТАЉ, доноси СРЕЋУ и напредак
Испоштујте све обичаје!
Божић је можемо слободно рећи најлепши и најрадоснији празник у години. Потрудите се да га прославите у што лепшем расположењу и да себи, на овај начин уз молитву и дружење са најмилијима, направите једну позитивну базу и расположење које ћете се трудити да негујете током целе године. У наставку текста потрудићемо се да вам укажемо на неколико веома битних момената и обичаја које би ваљало испоштовати.
Бадње вече
Бадње вече, практично спаја Бадњидан и Божић. Зато се у српском народу каже за неке особе, које су пријатељски блиске и везане да су као “Божић и Бадњидан”. Увече, када падне мрак, домаћин са синовима уноси у кућу печеницу, бадњак и сламу. Бадњак се ставља на огњиште, али пошто огњишта нема у данашње време, ставља се поред шпорета или пећи, и одмах се једно дрво ложи. Тамо где нема пећи или шпорета, бадњак се ставља поред печенице.
Слама
После бадњака у кућу се уноси слама. Домаћица у сламу под столом, где се вечера, ставља разне слаткише, ситне поклоне и играчкице, које деца траже и пијучу као пилићи. Слама симболизује ону сламу у пећини на којој се Христос родио.
Вечера уочи Божића
Када се унесу печеница, бадњак и слама, укућани сви заједно моле, а затим вечерају. Вечера је посна, обично се припрема пребранац, свежа или сушена риба и друга посна јела.
Божић
Први дан Божића је увек 7. јануар. На Божић ујутро, пре свитања, звоне сва звона на православним храмовима, пуца се из пушака и прангија и објављује се долазак Божића и Божићног славља. Домаћин и сви укућани облаче најсвечаније одело, и одлазе у цркву на јутрење и Божићну литургију. После службе у цркви се прима нафора (освећени хлеб) и прво се она узима на Божић. Људи се поздрављају речима: “Христос се роди!” и отпоздрављају: “Ваистину се роди!”
Најчешћа КРВНА ГРУПА код СРБА: Људи са ОСЕТЉИВИМ ОРГАНИМА за варење, ова храна им ПРАВИ КОЛАПС у организму
Положајник
На Божић, рано пре подне, у кућу долази специјални гост, који се обично договори са домаћином, а може бити и неки случајни намерник. Он се посебно дочекује у кућу и зове се положајник. Положајник симболички представља оне мудраце који су пратили звезду са Истока и дошли новорођеном Христу на поклоњење. Домаћица послужује положајника и дарује га прикладним поклоном. По веровању, он је особа која на Божић, и за целу наредну годину, доноси срећу у кућу.
Чесница
Рано ујутро на Божић, домаћица замеси тесто од којег пече погачу која се зове чесница. У њу се ставља златни, сребрни или обични новчић, одозго се боде гранчицом бадњака, и та чесница има улогу славског колача на Божић. Када сви стану за сто, домаћин запали свећу, узима кадионицу, окади иконе, кандило и све присутне, преда неком млађем кадионицу који кади целу кућу. Уколико неко од укућана зна, пева божићни тропар. Уколико не, наглас се чита "Оче наш".
Поклони
Када је реч о поклонима за Божић, код нас није обичај да се поклањају поклони индивидуално сваком члану породице, али постоји веровање да је за Божић добро купити нешто ново за кућу, неки уређај, посуђе, прекривач, било шта што ће оплеменити дом и живот у њему како би се обезбедио напредак домаћинства.