Да ли знате зашто бебе по рођењу имају ПЛАВЕ ОЧИ, а касније промене боју?
Веома занимљива чињеница...
Бебе се не рађају са свим меланином који им је по природи намењен. Процес сазревања наставља се након рађања.
Тако се боја очију не формира пре друге године живота.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/08/17/shutterstock_578882029.jpg?itok=Xuk02Zjj)
ЈАСНО ЈЕ: Ево зашто се најчешће дешавају разводи бракова! МОРАТЕ СЕ ПАЗИТИ
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/profimedia-0279973367.jpg?itok=Z6C-_Don)
ДА ЛИ СИ АЛФА ЖЕНА ИЛИ ПРИЈАТЕЉИЦА ФАЗОН? Постоји 6 типова девојака у вези - у који ти спадаш?
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/01/22/profimedia-0164754429.jpg?itok=cWqk3FDF)
НЕПРИЈАТЕЉИ ПО ХОРОСКОПУ: Откријте са којим знаком ћете увек бити на РАТНОЈ НОЗИ!
Меланин је пигмент који делује тако што га је мање он је светлији. Мале наслаге меланина у шареницама чине их плавима, док их средња количина чини зеленима или им даје боју лешника, док због велике количине боја шаренице постаје смеђа.
При рођењу пигмента има мало па је боја светлија. Како беба расте, пигмента је све више. Меланин је протеин, а количина и врста записани су у генима. Шаренице које садрже велику количину меланина су тамније.
Боја бебиних очију мењаће се неколико пута до шестог месеца старости. Након тога ће се промене благо стабилизовати. До прве године би требало да се формира око па тако и боја.
Боја очију се најдраматичније мења у периоду од шест до девет месеци, а понекад то траје и до првог рођендана. Тада може тачно да се каже коју боју очију има беба. Ретке су ситуације у којима се код деце боја очију мења до треће године, али то поново зависи до генетике и то количине меланина.