ДИЛЕМА СВАКОГ НОВОПЕЧЕНОГ РОДИТЕЉА: Колико често треба купати бебу?
Решите се недоумице...
Честа недоумица новопечених родитеља је колико често треба купати бебу. Једни су поборници тога да би бебе требало купати свакодневно, док одређене студије показују да би новорођенче требало купати на четири дана јер се не испрљају толико да им је потребно свакодневно купање.
Многи се слажу да је бебу довољно окупати два пута недељно, уз услов да јој темељно очистите део тела који је покривен пеленама, односно да гузу оперете сваки пут када беба каки.
ТО СЕ ДУГО ЧЕКАЛО: Највећи адут Партизана стигао у Хумску! (ФОТО)
Такође, било би добро свакодневно очистити делове тела који се појачано зноје или делове тела који се често замасте или запрљају, као на пример део иза ушију, испод пазуха, вратне наборе и наборе на препонама.
Шампони и сапуни намењени су задржавању честица прљавштине и масноће на површини коже да би се након тога лакше могле уклонити водом. Без употребе сапуна одређеног степена масноће, прљавштина или површинске излучевине могле би се залепити на кожу. У том случају би за њихово уклањање било потребно још јаче трљање водом и пешкиром, што би могло да иритира кожу.
ТОЛИКО ЈУ ЈЕ ЧЕКАЛА: Слађа Алегро објавила слику ћеркице Миле, а овај ДЕТАЉ одушевљава! (ФОТО)
Свака беба има различит степен толеранције на различите шампоне, купке или сапуне. Кожа бебе, а посебно кожа новорођенчади, веома је осетљива. Сви сапуни и шампони, па чак и они најблажи, могу да иритирају кожу. Колико сапуна или шампона треба користити, коју врсту и колико често, може се одредити само методом покушаја и грешака.
Новорођенчад можете да купате у чистој води у коју можете додати тек по коју кап маслиновог или бадемовог уља.
Код купања мало старијих беба, користите сапун или шампон само на местима на којима се налазе масноћа и зној, а које се не могу опрати само водом. Ипак, када почнете да користите сапун, требало би да се придржавате неких упутстава. Наиме, испробајте га на једном малом делу бебине коже, ако у следећих неколико сати кожа на том месту поцрвени, осуши се или се промени у односу на друге делове тела, немојте више користити тај сапун и пробајте неки други.
Гога Секулић затруднела у 41. години, а сада је открила ПОЛ детета? (ВИДЕО)
Увек користите благ сапун, шампон или купку (неутрална пх вредност). Разне купке и шампони за бебе заправо су исти они који се користе и за одрасле, али садрже мање додатака попут антибактеријске супстанце, мириса или абразива. Избегавајте средства за одржавање хигијене која су намењена одраслима.
Када купате бебу сапуном или купком, ограничите време купања на мање од пет минута да бисте избегли сушење коже и иритацију. Уклоните пену са коже што брже па добро исперите чистом водом. Веома је важно да кожу не трљате јако.
Шампони су слични сапунима и њихово пречесто коришћење може да изиритира кожу главе и да уклони природну масноћу са косе. Већини беба довољно је прати косу шампоном једном недељно. Ако је ваша беба склона екцемима или има алергијски дерматитис, користите што мање сапуна. У веси са тим, консултујте се са дерматологом који ће вам препоручити сапун или шампон за бебу. Бебе са посебно осетљивом кожом требало би да веома мало времена проведу у кади, најбоље би било да их туширате и чистите само запрљане делове тела.
Уколико се вашој беби перута кожа на глави, утрљајте маслиново или беби уље у кожу главе и оставите да делује пола сата. Након тога, рашчешљајте косу, а затим је оперите шампоном. Када умивате дете, избегавајте сапуне.