НАЈВЕЋА ГРЕШКА У ВАСПИТАЊУ МУШКОГ ДЕТЕТА: Овако стварамо младиће пуне беса и агресије!
Не браните дечацима да плачу!
Речи су веома моћно оружје - могу да ицеле, али и да разоре!
- Знам да речи "не плачи" могу емоционално да наштете деци. Али једне вечери изгубила сам стрпљење и зачула саму себе како без емпатије изговарам управо те речи - описује за часопис The Натурал Парент Кетрин Трудо.
Она каже како се њен син, предшколац, страшно узрујао и заплакао. Тад му је рекла да престане да плаче.
- И велики дечаци плачу! - дечак је рекао кроз сузе и разоружао је.
Наука тврди како је плач нешто много важније од манипулативног оружја у рукама деце и одраслих.
БОЉЕ ПОВЕЗИВАЊЕ СА ДЕЦОМ: 10 дневних активности које би требало да вам постану навика!
Родитељи, читајте деци бајке: Тако им развијате меморију!
"Подметните" им наслов који их занима: Како да тинејџери заволе књиге
Здравствени бенефити плакања
Емоционално плакање, за разлику од оног које настаје кад сечете лук, начин је како се човек носи с интензивним осећањима и стресом. Научници су открили како се хемикалије у сузама емоционалног плача разликују од других врста суза.
Емоционалне сузе садрже:
- хормоне стреса, укључујући кортизол;
- пролактин;
- природно средство против болова тј. леуцин енкефалин;
- манган који је природни регулатор расположења.
Ова комбинација хемијских једињења разлог је због којих се након плакања осећате боље. Како хормони стреса напуштају тело, побољшава се психичко стање и човек који је плакао осећа се боље. Кад дечацима кажемо да не плачу, онемогућавамо им здрав начин "прераде" емоција. Кад се хормон стреса нагомилава без отпуштања, ствара подлогу за љутњу и депресију.
Свако дете долази на овај свет са мисијом: Родитељи добијају дете по заслузи! Како си посејао тако ћеш и да жањеш!
"Додатно, ако дечацима кажете да не смеју да плачу, продубљујете родне стереотипе. Реченице које људи тад изговарају углавном су сличне. Буди мушко, не буди мекушац, само девојчице плачу, само бебе плачу. Али, научни радови истичу да емоционалне сузе избацују хормоне стреса из тела без обзира да ли је реч о дечацима или девојчицама. То значи да плакање није само женска особина, него је у људској природи", објашњава Трудо.
Кад дечацима кажемо да не плачу, чинимо две ствари:
1. Гурамо их у стереотип који одваја све емоције од мушкости;
2. Сваку девојчицу која плаче сматрамо мање вредном.
Плакање није само за дечаке, него и за одрасле људе. То је сигурносни вентил који нам помаже да прерадимо емоције пре него што досегну критичну тачку.
"Научите синове да плачу и "прерађују" своје емоције. Учите их о емоцијама. Научите ћерке емпатији и како да утеше дечака који плаче, и да никад не исмевају мушко са сузама у очима", наставља она.
Плач помаже у процесу лечења
Стручњак за везе Крис Армстронг истиче важност плача као дела излечења.
- Плач је начин решавања емоција који има мање штетности него изолација, љутња или пасивна агресија. Плакањем омогућавамо брже излечење захваљујући тренутном механизму отпуштања. Кад мушкарци желе да плачу, али то не чине, мењају ту могућност за нешто друго. Резултат је удаљавање од разлога који је уопште створио тешке емоције. Без обзира да ли дечак плаче како би се излечио након интензивног дана на игралишту или одрастао мушкарац плаче након раскида с девојком, сузе могу да имају једнак терапеутски ефекат - објашњава он.
Руски психолог Лабковски: Брига и васпитање нису исто! Ево како да створите психички јако и добро дете!
Плач помаже спречавању менталних поремећаја
Иако се на први поглед чини како су подаци о нужности плача алармантни, професор с Харварда Вилијам Полак истраживао је повећану појаву дијагноза попут депресије и АДХД-а. Резултате је објавио на конференцији о превенцији адолесцентског насиља коју је организовала њујоршка Академија наука.
С дијагнозама АДХД-а и депресије повезао је љутњу и емоционално искључивање младих дечака. Идеја да би дечаци требало да буду самостални и јаки у прераном узрасту може да узрокује емоционални застој који води до нагомилавања беса, љутње и негативних осећања. Решење? Научите дечаке како да се носе с таквим емоцијама и како да плачу. Дечаци не треба да очврсну. Не морају да гурају осећања "под тепих".
- Порука за оне који се боје како ће створити превише осетљиву генерацију: Проживљавање емоција не ствара осетљиве људе. Проживљавање емоција је део људскости и оно што нас разликује од животиња. Кад научимо да пригрлимо емоције и регулишемо их, оне додају сласт животу. Стога кад следећи пут видите дечака у сузама, одуприте се потреби да му кажете: Не плачи! - закључила је Трудо.