Неколико савета како да сачувате брак и превазиђете несугласице
Да ли сте спремни на компромисе?
Почетак брака и само ступање у брачне односе представља срећан догађај за пар и наду да ће њихова срећа трајати вечно.
Међутим није све тако једноставно и сигурно рецепт доброг брака није у реченици: "Живели су срећно и задовољно до краја живота".
Преломи, кризе,нетолеранција и неразумевање, пропратни су чиниоци сваке везе, па и оне брачне. Успешна формула за очување заједнице не постоји. Свако искуство је индивидуално, али пре доношења неких круцијалних одлука треба добро размислити и избројати до 10.
Не треба трпети ствари ако оне већ нису добро постављене и не треба занемаривати сигнале који наговештавају разлаз, али сигутно треба покушати и применити пар савета који би можда могли да сачувају ваш брак и са којим бисте, можда, превазишли поједине кризе.
1. Савет:
МЛади сте и пуни наде да ће ваша заједница трајати до краја живота и да ћете заједно дочекати унучиће. Међутим није све тако једноставно. Поред тога што уживате у страсти, обратите пажњу на развијање и продубљивање пријатељства јер ће вам оно након неколико година бити потребно као кључни фактор ваше брачне везе.
2. Савет:
Мислили сте да ћете равноправно учествовати у кућним пословима и обавезама. Многи мужеви мисле да то није део њихове обавезе, а ви сте и куварица, чистачица и пословна жена. Доста вам је тога. Најбитније је да супруга "научите"да све ствари имају своје место у кући, ако он већ одбија кућне послове. Али ако мане испливају на површину, није битно да ли је реч о лењости или о аљкавости, требате показати јасан став и ваше границе толеранције. Научите га да поспрема своје ствари, уместо да ви то чините за њега. Разговарјте о томе.
3. Савет:
Дошла су деца, ваша заједничка животна радост. Жене се тада мењају, неке изгубе интересовање за партнера, многе изгубе представу о себи због претеране посвећености деци и то све доводи до удаљавања. Иако сте постали мајка, не дозволите да занемарите себе, партнера и везу. Родитељство је лепо и одговорно, али оно мора остављати простора за партнерски разговор, решавање проблема и саветовања.
4. Савет:
После десет година брака неким женама прија раздвојеност од партнера, али оне одбијају то да признају. Некада супругама прија и раздвојеност партнера на неколико дана. То је нормална појава, не плашитесе то да признате, спустите критеријуме и очекивања.
5. Савет:
Када се деца осамостале, често је да се партнери током 15 година брака удаље. Оне се окрећу себи, својим интересовањима и хобију. Тада чак 60 % партнера помишља на прељубу, ако не телесну онда ону "у мислима". Уместо да тражите излаз ван брака, покушајте поново да успоставите блискост са супругом. Изостанак интимности тера на превару. Почните поново да проводите време заједно.
6. Савет:
Ако у дубљим годинама брака дође до прељубе, она може да га растури. Покушајте да тражите савете од брачног терапеута који вам у овим ситуацијама може доста помоћи. Направите план оживљавања везе са мужем и не размишљајте о разводу као о јединој солуцији.