Штити од ЗЛА и доноси ЗДРАВЉЕ - Овај обичај везан за ЧУВАРКУЋУ мора да испоштује сваки верник
Ево шта обичаји налажу за чување чуваркуће!
Како нам се ближи велики хришћански празник Ускрс, многе домаћице се увелико припремају за традиционално фарбање јаја које би требало да се уради између Великог четвртка и Велике суботе.
У већини домова, јаја се фарбају на Велики петак.
Иако се на интернету може наћи гомила идеја за фарбање јаја, различитим техникама и методама, обичај налаже да је првенствено важно обавити традиционално фарбање црвених јаја, и издвајање првог јајета - чуваркуће.
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/04/08/jaja_farbanje.jpg?itok=_waG-SFi)
Једноставно фарбање јаја ЛИМУНТУСОМ постало ХИТ међу домаћицама - Даје НЕВИЂЕНИ ефекат (ВИДЕО)
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/04/19/dfsdfs.jpg?itok=vGpjZAH-)
Треба ти ПИРИНАЧ и МАЛО јестиве БОЈЕ: Ево како да добијеш савршено обојена ПАСТЕЛНА ЈАЈА (ВИДЕО)
Шта је чуваркућа?
Чуваркућа је јаје које смо офарбали у црвену боју уочи великог хришћанског празника Уксрса. Чуваркућа је прво јаје које смо извадили, и оно се чува на посебном месту у току целе године. Сматра се да чуваркућа штити укућане од болести и невоља, с тога је важно испоштовати овај традиционални обичај како би нас благостање пратило током године.
Такође се сматра да чуваркућа доноси срећу, напредак и мир у кући.
Обичаји везани за чуваркућу
Обичај је да се чуваркућа чува у току целе године, до слеећег Великог петка. У неким крајевима, обичај је да се офарбана чуваркућа стави у посуду са водом у којој су рузмарин, дрен и биљка здравац, те да у тој води преноћи. Обичај је налагао да се на уускршње јутро укућани умивају са водом у којој је преноћила чуваркућа. Сматра се да овај обичај доноси добро здравље целе породице, поготово деце.
Шта се ради за прошлогодишњом чуваркућом?
Прошлогодишња чуваркућа се никада не баца. Уколико имате могућност, чуваркућу можете бацити у реку како би она са собом однела сву несрећу из куће. У другом случају, чуваркућу можете закопати у дворишту испод дрвета, а овај обичај људи најчешће примењују са старом чуваркућом. Сматра се да, уколико чуваркућу закопате испод дрвета, то дрво ће бити плодно, те ће укућане заштитити од временских непогода.