ОД МЕСА ДО СЛАТКИША: Шта све треба да једу деца од 6 месеци до 5 година!
Није на одмет знати...
Када се ради о исхрани деце, бебе су ту најмање захтевне. Мамино млеко и/или формула сасвим задовољавају њене потребе.
Међутим, како деца расту, тако се проширује и њихов јеловник, а многи родитељи нису сигурни који је то најбољи избор.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/07/11/ketrin-z.jpg?itok=5FHlWHGW)
ВАУ! Има 51 годину, удата је за 25 година старијег колегу, а сад је лепа глумица задивила све својом ГИПКОШЋУ! (ВИДЕО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/10/19/profimedia-0552583077.jpg?itok=IOl0hmkU)
ОПРЕЗ! Никако немојте јести семенке из ОВОГ воћа - испуштају ОТРОВЕ у организам!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2017/05/02/blejk-lajvli-naslovna.jpg?itok=dEiYwhGX)
НЕОБИЧНИ БЈУТИ РИТУАЛИ ПОЗНАТИХ ДАМА: Једна користи мајонез за косу, друга избељује зубе ЈАГОДАМА...
- Најважнија ствар коју родитељи треба да знају јесте да свако дете има другачији апетит и да те разлике треба поштовати.
Прва храна са којом се беба сусреће је мајчино млеко и оно је најбоља храна све до шестог месеца живота. Међутим, са увођењем немлечне исхране не морате нужно чекати да беба напуни шест месеци, јер је и ово индивидуално, па ће неке бебе већ око четвртог месеца показати "интересовање" за другу храну. Зато је важно да ово пратите и препознате.
Када дете напуни годину дана, постаје јако битан социјални аспект у исхрани, како би развило добар однос према храни. То значи да му већ након прве године можете дозволити да се само служи са прибором за јело, наравно, ако је за то заинтересовано, а уколико није, пустите га да једе прстићима и да се упрља.
Када постану мало старији, можете им дозволити да учествују са вама у припреми неких лакших јела, а не заборавите ни на огроман утицај ваших навика у исхрани на изборе и навике које ће деца у будућности имати - каже нутриционисткиња Марија Ђурковић и открива оквирну исхрану деце по узрастима, од 6 месеци до 5 година:
6месеци - 1година
Беба од 6 месеци може почети да једе месо, рибу, јаја, житарице и маслиново уље. Од 8. месеца се уводе семенке и ферментисани млечни производи.
1година - 3године
Деца у овом узрасту већ једу све намирнице и имају 3 главна оброка, плус 2-3 ужине. Дозволите им да користе кашику и виљушку и немојте да инсистирате на количини.
3године - 5година
У овом узрасту остаје исти број оброка, само што се повећава апетит и почињу сами да траже слатко. Потрудите се да то буду здраве ужине: гриз, домаћи сладолед, сутлијаш, јогурт.