ПЛАНИРАЊЕ ПОРОДИЦЕ! Питање које мучи многе парове: Ево која је ИДЕАЛНА разлика између деце
Када је најбоље време?
На једној страни је мишљење да већа разлика мање ремети породични живот, а и трошкове је лакше расподелити на већи број година. На другој је уверење да ће, уколико је мања разлика између деце, међу њима да буде приснији однос.
А живот нам показује да за старије маме велика разлика није препоручљива опција, док за многе од нас - мала "незгода" не оставља много простора да бирамо!
Не кршите правила која сте сами поставили: Погрешне поруке које шаљемо деци
Откривамо: Пет лажи у које све мајке поверују када добију бебу
Шта све нисам очекивала после порођаја: 14 ствари које ће вас изненадити
Какав ће ефекат имати долазак "нове" бебе када је у питању прво дете, и како разлика у годинама утиче на његов ментални развој? Која је идеална разлика између рођења малишана, и које су предности и мане?
Велика предност мале разлике у годинама је та што ће ваше дете од самог старта да има друга за играње!
Биће вам лакше да одгајате нову бебу, с обзиром да сте недавно кроз све то прошли и нисте имали времена да "заборавите". Ухватили сте залет, знате све предности и мане, што вам помаже да се лакше организујете.
А као резултат тога, имате више времена да се посветите старијем детету. Осим тога, дете у узрасту од годину дана још није постало свесно свог "јединственог" положаја у породици, тако да не постоји велика могућност да буде љубоморно.
Међутим, можда ће за вас представљати терет да се борите са дуплим пеленама и поновним непроспаваним ноћима. Можда ћете осећати грижу савести јер немате довољно енергије да се у потпуности посветите старијем детету, или ће вам бити жао што му нисте оставили довољно времена да ужива у вашој потпуној пажњи.
Када имате децу између којих је мала разлика, може вам се десити да себе хватате како их непрестано поредите - које је прво проходало, проговорило, почело да користи ношу.
Немојте превише пажње да обраћате на кућне послове, или потражите помоћ како бисте имали довољно енергије да се бавите децом.
Када је у питању једногодишњак, не можете бити сасвим сигурни да ли сте за њега одвојили баш довољно времена. Зато се потрудите да му посвећујете што више пажње.
Својим поступцима му ставите до знања да још увек заузима специјално место у вашем животу, тако што ћете да проводите одређено време потпуно сами. Избегавајте поређења, јер тиме можете подстаћи несигурност код детета.
Истраживања су показала да највећи ривалитет међу браћом постоји када је између њих разлика - две године.
У узрасту од две године, дете се налази на веома важној прекретници у развоју. Управо је почело да се осамостаљује и да формира свест о себи, када се одједном појављује нова фигура која прети да украде његову позицију и сву пажњу која је само њему припадала. То може озбиљно да уздрма његово самопоуздање.
Може се десити и да двогодишње дете почне регресивно да се понаша када млађи брат или сестра дођу на свет. У том случају ће тражити да се према њему односите као према беби нпр. да носи пелене (које је већ превазишло), или да пије из флашице иако је одавно почело да употребљава шољу.
Међутим, две до три године је још увек довољно мала разлика да ваша деца постану савршен пар за игру и дружење до краја живота. Долазак нове бебе на свет за прво дете може да представља новину која ће да стимулише његов развој.
Уосталом, након две ипо године, дете је довољно велико да може помало и да помаже око бебе, да донесе пелену, или да правећи гримасе забавља малог брата или сестру.
Охрабрите старије дете да помаже око бебе, како се не би осећало запостављеним. Уколико је незаинтересовано, немојте да га терате, можда му је потребно мало времена.
Немојте да организујете велика "догађања" везана за долазак нове бебе. То би могло да изазове додатну пометњу у "микрокосмосу" старијег детета. Одложите ношу и упис у обданиште за неколико месеци.
Охрабрујте малишана уместо да га опомињете.
Удовољите дететовом регресивном понашању неко време. Допустите му да пије из флашице или да носи пелену уколико инсистира. Никако му немојте рећи: "Престани да се понашаш као беба!" Уместо тога, похвалите га када се понаша као велики дечак.
Одвојте део времена у току дана када ћете да се играте само са њим. Одведите га у парк, или му читајте приче кад беба спава.
Стручњаци кажу да у узрасту од четири године долазак нове бебе на свет не представља претњу за самопоуздање детета.
Оно ће морати да се помири са чињеницом да више није центар родитељске пажње, али му то у овом узрасту неће тако тешко пасти, пошто је стекло сигурност када су у питању љубав и његово место у породици. Заправо, може се очекивати да ће пре бити задовољно и поносно када добије брата или сестру.
Дужи временски период између два порођаја ће омогућити да се опоравите од непроспаваних ноћи, тако да ћете нову бебу моћи да одгајате са много више енергије. Али, мање су шансе да ће ваша деца бити превише блиска.
Постоји генерацијска разлика између бебе и детета које је старо четири године и више. Старије дете ће пре имати улогу старијег брата или сестре него компањона за игру. Имаће различите другове, играће се другачијим играчкама и волеће потпуно другачије ствари.
Немојте од свог старијег детета да очекујете превише када је чување бебе у питању. Имајте на уму да је и оно још увек дете. Оно може да буде од велике помоћи, али је и њему потребно много љубави и мажења.
Трудите се да га наградите тако што ћете му посветити посебну пажњу, проводећи део времена само са њим. Мали џепарац и дозвола да бар мало касније оде на спавање учиниће да се осећа специјалним и одраслим.