Почели су "НЕКРШТЕНИ" дани - Трају до Богојављења, пазите дечију одећу од УРОКА, што више се смејте, то тера нечастиве СИЛЕ
Период од 10. јануара до Богојављења зове "Некрштени дани", јер је реч о данима када Исус Христ још увек није био крштен и да је због тога и данас у ово доба земља отворена да мртви излазе, а заједно са њима и ђаволи и разни други демони.
Празнични период је препун симбола и значења. А будући да у црквеном календару сваки дан има своје обележје, народ за све има и посебна веровања.
Пуна КУЋА - Има 26 година и петоро деце, а ШЕСТО је на путу, иако сви мисле да јој је претешко ИСТИНА је другачија
Ево шта одабир ЗАВЕСА каже о вама - Традиционалисти више воле БЕЛЕ, а енергични људи оне јарких БОЈА
Напољу се не оставља ништа бело, а нарочито се брине да ван не остане дечја одећа јер би зле силе бајалицама и уроцима могле преко ствари да нашкоде деци.
По неким селима, нарочито у влашким крајевима, крије се чак и светлост из кућа тако што се на прозоре стављају завесе или спуштају ролетне. Ноћу се не пије вода јер предање каже да се демони увлаче у кућне посуде и ту вребају неопрезне.
Народ каже да "Некрштени дани" нису добро време за рађање. Верује се да ће дете које дође на свет између Божића и Богојављања бити болешљиво и несрећно. Да би се малишани “одбранили од урока”, стари су смислили ово – деца рођена у Некрштене дане морају сваке године у том периоду да са собом носе посебну кошуљу, ткану на камину.
Како би "одагнао беду и смањио муку" у овом суморном периоду, народ је смислио и “противлек” за Некрштене дане – некада су по селима и градовима у Србији на све стране ишле маскиране поворке које су представљале духове, чудовишта и мртве претке. Ови коледари су се кретали од куће до куће и тражили прилоге: сланину, јаја, месо, брашно, млеко, ракију и вино…
Верује се да ће граја, музика и смех отерати нечастиве силе. А уз храну, пиће и "чашицу разговора" сваки страх и мука се лакше поднесу и бриже прођу.
Србија Данас/ Жена Блиц/ М.Л.