КАКО ПРЕПОЗНАТИ ПРВЕ ЗНАКОВЕ САМОПОВРЕЂИВАЊА КОД ТИНЕЈЏЕРА? Неки родитељи не знају да ДЕТЕ ИМА ПРОБЛЕМ
Сечење, бушење, грижење или паљење коже, ударање тела о чврсте предмете или површине, копање рана, итд. представљају начине на које особа може себе повредити. Најчешћа метода код девојчица јесте сечење коже, док дечаци прибегавају ударању делова тела у зид.
Самоповређивање представља намерно наношење повреда на површини тела, без намере особе да себи одузме живот.
Самоповређивање код адолесцената је присутније него што бројке показују, јер одређен број случајева остаје неоткривен, или непријављен лекару или психотерапеуту.
Сечење, бушење, грижење или паљење коже, ударање тела о чврсте предмете или површине, копање рана, итд. представљају начине на које особа може себе повредити. Најчешћа метода код девојчица јесте сечење коже, док дечаци прибегавају ударању делова тела у зид.
МРАВИ МОГУ ДА ПРЕПОЗНАЈУ ЋЕЛИЈЕ РАКА!? Потребно је само НЕКОЛИКО МИНУТА да "нањуше" БОЛЕСТ?
ПУН МЕСЕЦ, 18. МАРТА је у знаку ДЕВИЦЕ - Ова ТРИ ЗНАКА очекује СРЕЋА! "Опустите се и спремите за ПРЕОКРЕТ!"
Адолесценти се често повређују у пределу стомака, јер им је тај део тела увек прекривен. Тајновитост, континуирано и дуго повлачење у приватност, облачење одеће која је неприкладна за тренутно време такође представљају знаке и треба да буду аларм за родитеље.
Милицу Пантић са Дечије и адолесцентне психијатрије објаснила је на који начин можемо препознати знакове код адолесцената пре него што дође до самоповређивања.
- Пре свега имамо промене у расположењу, увек треба обратити пажњу него игнорисати. Јер некада може да искалира. Имамо клинички ентитет који се назива депресија односно депресија без објекта где је особа заробљена између свог емоционалног живота и фантазија. Та особа није у могућности да неке ствари потисне односно да адекватно обради, па тај суперего бива негде надмашен од стране тиранског суперега и онда млади крећу у нешто што се зове самокажњавање - рекла је Пантић у Јутарњем програму на Курир телевизији.
Весну Томић, социјалног психолога, навела је који су све узроци због којих долази до самоповређивања.
- Оно што карактерише те узрасте адолесценте је знатижеље. То је пре свега пробање и експериментисање са нечим новим. Друго је што се појављује социјална адаптација, вршњаци то раде, а адолесценти су на друштвеним мрежама велики део дана тако да и у том контексту то подражава ово неадекватно и социјално неприхватљиво понашање. Трећа ставка су медији где се пропагира директна агресија било у филмовима, било у ријалитијима. Оно што је суштина је да се нико више не бави собом, већ потпуно неким периферним стварима, не мислим на екзистенцију већ на стицање материјалних добара. Тако да то све делује на младе људе, поготово што се нигде не нуде позитивни модели. Сократ је рекао када би људи знали шта је лоше, понашали би се добро - рекао је социјални психолог.
Милицу Пантић је истакла да су млади емоционално неписмени и не знају како да опишу неко стање среса или фрустрације у којем се налазе.
- С обзиром да се ради о неком виду скривене пандемије. Врло је важно освестити постојање проблема и код родитеља па и наставника у школама и негде неговати однос. Из позиције једног присног односа детета и родитеља, дете ће моћи да се пожали на проблем, а са друге стране да добије адекватан одговор. Додатан проблем је што су наши млади емоционално неписмени односно када су у неком стању стреса или фрустрације они не знају то да опишу. Теже ка томе да тај емотивни бол некако умање физички болом. Како то да родитељ не може да препозна проблем детета који има проблем више година. Често долази до ситуације на прегледима где родитељ каже ја за ово први пут чујем - рекла је Пантић.