Срби, спремите се за ВЕЛИКИ ПРАЗНИК - Послови у кући и пољу се не обављају, а најстарији члан породице мора да испоштује овај обичај
Цела Србија тако речи засијаће у касним поподневним сатима од пламена ватре и у народу познатих "лила" које се праве као нека врста бакље од младе коре трешње или брезе.
Српска православна црква и верници у петак прослављају велики празник Петровдан. Један од могло би се рећи најспецифичнијих празника у Србији, за који се везују многобројни обичаји.
Пале се лиле
Цела Србија тако речи засијаће у касним поподневним сатима од пламена ватре и у народу познатих "лила" које се праве као нека врста бакље од младе коре трешње или брезе.
Ово је обичај који призива благостање у домаћинству и здравље животиња, тамо где их има. Велика ватра пали се на трговима, раскршћима, а у северозападној Србији неретко на платоу испрад сваког домаћинства гори ватра и пале се лиле.
Радови у пољу су на паузи
На овај празник, не одлази се у поље, избегавају се тешки пољопривредни радови. Верује се да од почетка године, до овог дана не би требало јести јабуке, јер у том случају, можемо очекивати крупан град и непогоде, који нису добри за усеве.
У неким селима јужног Баната на Петровдан се разносе јабуке суседима од раног јутра. Јабуке се намењују душама умрлих, а негде се пре тога воће односи и на освешћење у цркву.
Месе се и колачи са јабукама који се традиционално називају "Петроваче".
Према народном веровању, Свети Петар је са Светим Савом заменио вериге, па се зато дешава да су на Савиндан дани топли, а око Петровдана свежи. Такође, у народу се верује да Свети Петар чува стуб на коме су Земља, небеска слама (Млечни пут) и небески крст (сазвежђе Лабуда). Некада је народ ујутро на овај дан стоку прскао водом да би била здрава, а чобани су плели венце и стављали их стоци на рогове.
Уочи Петровдана најстарији укућанин бере по један цвет петровца за сваког у кући. Тако намењене побија их у земљу где их нико неће ни видети ни дирати. Сутрадан, рано, кад га нико не гледа, одлази да погледа цветове. Коме од укућана цвет стоји право - биће здрав; коме је клонуо - биће болешљив; коме је увенуо - умреће.
Обележава се као крсна слава многобројних породица.
Богомоље посвећене Петровдану
Широм територије која потпада под црквену јурисдикцију Српске православне цркве налазе се храмови и богомоље изграђени у част Светих апостола Петра и Павла.
Тако су у част овим светитетљима посвећене цркве у Јагодини, Београду, Житорађи, Бањалуци, Власеници, Сињу, Добоју, Босанском Петровцу, Скеланима, Новом Саду....
Ипак, посебну пажњу привлачи стара Петрова црква у Расу, код Новог Пазара. Она представља најстарији споменик црквене архитектуре на простору Србије и првобитно је седиште Рашке епископије.
Црква се налази 2 км северно од центра Новог Пазара, а према до сада познатим писаним изворима потиче из 4. века, што је чини најстаријом у Европи.