Игнорисање, бунт и непослушност - Психолози саветују да прво урадите ОВО када вас дете НЕ СЛУША!
Стручњаци саветују ову тактику за лакше превазилажење фазе непослушности.
Ако сте и сами родитељ, знате колико фрустрирајуће може бити када вас дете не слуша или још горе - потпуно игнорише! Можда се питате шта је то што радите погрешно или да ли је ваше дете исувише бунтовнички настројена, али истина је да постоји пар објашњења зашто деца не слушају, од којих је једно веома просто; они још увек нису развили ту вештину!
Разумевање тога зашто вас слушају може да вам помогне у одгајању деце, а такође је корисно овладати стратегијама које ће вам помоћи да научите своје малишане да буду послушнији.
Родитељи су често у заблуду верујући да је непослушност деце повезано са непоштовањем; оно је заправо фаза кроз коју деца пролазе док покушавају да среде свој свет и схвате како функционише.
Сутра СЛАВИМО СВЕТОГ ТРИФУНА, овако се ПОМОЛИТЕ за љубав и спасење - Избегните грех већине који се чини несвесно
Не мора БОМБОЊЕРА и ЦВЕЋЕ - У сусрет ДАНУ ЗАЉУБЉЕНИХ, ово су идеалани поклони за сваки хороскопски знак
Такође, деца су некад непослушна из простих разлога као што су:
- ваше наредбе или поруке који им упућујете су предугачке
- делујете као да се жалите на њих или сте исувише критични
- проблем је и када је оно што им говорите компликовано или недоследно
- у неким ретким ситуација непослушност (мада веома изражена) може да буде повезана са менталним поремећајем или проблемима са слухом
Ипак, непослушност је најчешће повезана са друштвеним развојем вашег година. Још док су мала нека деца могу намерно лоше да се понашају да би видели како њихови родитељи или старатељи реагују на то. Ипак, чак и када знате ово, и даље може да буде узнемирујуће када увидите да је деци играње, гледање телевизије или време на мобилном телефону важније од онога што ви имате да му саопштите.
Како натерати децу да вас слушају?
Прва ствар коју треба да запамтите је да будете стрпљиви и доследни у свом приступу. За учење ове вештине је потребно време, посебно када је реч о малој деци. Да бисте их научили да слушају, ево неколико стратегија које могу да вам помогну, а које препоручује психолог Ејми Морин.
Родитељи често желе да разговарају и да их деца саслушају у истом тренутку када покрену неку тему. Али, будите сигурни да сте изабрали добар тренутак; односно онај када је дете спремно да вас слуша. Ако је оно усред игре или је окупирано другим стварима, разговор сигурно неће бити ефикасан.
Користите технику понављања
Ако примећујете да дете није фокусирано током разговора или им нешто скреће пажњу, замолите их да понове оно што сте им рекли како бисте се уверили да су примили поруку. Понављање је део технике која се зове активно слушање и користи се како би се акцентовала важна порука. Ово је важно и због тога што ће на овај начин научити да добро слушају и друге људе, а не само вас. Дакле, једноставно их замолите да вам понове оно што су чули од вас. Млађој деци ће ова техника такође олакшати да запамтите релено.
Понудите им избор
Када свом детету дате директиву или тражите од њега да нешто уради, једна од добрих техника јесте да му понудите избор. То их оснажује и чини да се осећају као да имају неку контролу над својим животом. Поред тога, давање избора подстиче их да овладају вештином доношења одлука. На овај начин они више не следе ваша наређења, већ на неки начин учествују у томе како ће се одвијати њихов сат, дан, месец, на и живот... На пример, уместо да им наредите да обуку пиџаму, питајте да ли желе да носе црвену или плаву пиџаму. Када год сте у прилици да детету дате избор, урадите то! Онда, када дође време за директиве где постоји само једна алтернатива, они ће вас вероватно послушати.
Будите доследни
Деца најбоље уче и разумеју када су поруке које примају јасне и доследне. Зато се побринете да их на тај начин и саопштите. Ваше дете треба да зна шта да очекује и мора да ради на томе да постане активнији слушалац. Важно је да будете стрпљиви, али с друге стране не треба свом детету да дајете помешане сигнале о томе колико је важно да вас слуша и саслуша. Сталном интеракцијом са њима и саопштавањем својих очекивања, на крају ћете видети позитивне промене на својим малишанима.
Наградите послушност
Похвалите своје дете када покаже добре вештине слушања или је послушно и користите мале награде како бисте подстакли такво понашање. На пример, ако желите да ваше дете престане да гледа телевизију и придружи вам се за столом како бисте вечерали, можете да му дозволите 15 минута испред екрана после вечере или пре спавања како би дошло одмах и без пригоравања. Када детету дате мали подстицај или награду, то ће му помоћи да развије вештину послушности.