У ово су веровале чак и наше маме: Митови о ДОЈЕЊУ који немају везе са животом!
Ко би рекао...
Дојење је важно за мајку и за дете, јер поред имунитета који обезбеђује за бебу, доказано је да је значајно и за стварање осећаја сигурности и повезивања новорођенчета са мамом.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2017/08/06/profimedia-0336185241.jpg?itok=5iKU4ZVN)
КОРАК ПО КОРАК: Ево како да ти се НЕ СКУПЉА КОРЕКТОР испод очију - за савршено прекривене подочњаке!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/84136/milica-todorovic_foto_srbijadanas_7.jpeg?itok=0eAZGjH7)
ИМА ПРСТЕН КОЈИ ЈЕ ЧУВА ОД НЕГАТИВНЕ ЕНЕРГИЈЕ: Милица Тодоровић отворила душу, па признала и ШТА прижељкује!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/11/11/rucak-profimedia-0310904001.jpg?itok=rpfM062t)
МОЖЕТЕ ОЗБИЉНО УГРОЗИТИ ЗДРАВЉЕ: Нутриционисткиња открива КО не би требало да држи пост!
Међутим, о њему постоје бројне заблуде, а гинеколог др. Гандхали Деорукхкар објашњава где грешимо у ставовима о дојењу.
1. Дојење је поуздана контрацепција
Чак и ако искључиво дојите, овулација се догађа и већ три месеца након порођаја свака жена може поново да затрудни. Требало би то да знате и да се посаветујете са својим гинекологом о најбољој контрацепцији.
2. Не би требало дојити ако мама има запушене млечне жлезде
Најбољи начин лечења запушених млечних канала и застоја млека је што чешће дојење или измузавање, како бисте спречили инфекцију. Пре дојења на дојку ставите топлу облогу, а ако до инфекције, ипак дође, обратите се лекару.
3. Од дојења се груди неповратно "опусте"
Груди код жена током трудноће добију дупло на волумену и без обзира да ли дојите бебу или не, њихова ће величина у трудноћи оптерећивати лигаменте који их "придржавају".
Сваки притисак на њих узрокује додатно опуштање. Ипак, на то како ће груди изгледати и да ли ће се и кад опустити, највећи утицај имају године, БМИ (индекс телесне тежине), као и величина груди пре трудноће.
4. Мајка док доји треба да једе само лаку и благу храну
До тренутка када се храна коју једете пробави и искористи за справљање млека, потенцијално лоши елементи из ње су се већ разградили и неће утицати на бебу. Није потребно да мењате навике у исхрани, али је врло важно да током дојења уносите велике количине течности у организам.
5. Пиво подстиче стварање млека
За ово нема никаквих доказа, а алкохол може да смањи ниво пролактина, хормона који помаже да тело произведе довољно млека.Конзумирање алкохола се не препоручује мајкама које доје, наводи Светска здравствена организација.