Зашто мала деца уједају и како их спречити у томе?
Добро обратите пажњу...
Када су мала, поједина деца умеју да искажу одређени вид агресивности према другој деци и то углавном путем уједања.
Многа деца узраста од једне до три године пролазе кроз фазу уједања друге деце или одраслих особа. Постоје бројни разлози зашто то дете ради, а некада то раде и ненамерно:
НЕ ТРЕБА ДА ИМ СЕ СУПРОТСТАВЉАШ: Ово су знакови који откривају јак КАРАКТЕР твог детета!
Колико је потребно времена да жена остане ТРУДНА: ИЗНЕНАДИЋЕТЕ СЕ!
1. Нешто их боли. Бебе обично уједају када им избијају зубићи, да би ублажиле бол због натечених десни и зуба који само што не избију.
2. Истражују свет око себе. Мала деца користе и руке и уста да истраже свет око себе. Они стављају у уста све што желе да испитају па се често дешава да несвесно и ненамерно некога угризу.
3.Траже реакцију. Знатижеља је део истраживања и испитивања. Деца на тај начин експериментишу да би видели какве ће реакције изазвати њихов поступак. Они гризу брата/сестру, другара не схватајући да то некога боли.
4. Траже пажњу. За старију децу ово је један од начина да привуку пажњу. Када се дете осећа запостављено, на све начине се труди да добије жељену пажњу и то углавном негативним понашањем.
5. Дете је због нечега уплашено или незадовољно. Уједање, као и ударање начини су како обично деца желе да дају до знања када им нешто није по вољи, а још увек не могу добро да искажу своја осећања речима. За дете, уједање је један од начина да вам да до знања да рецимо жели своју играчку, или рецимо да не жели да се игра са неким дететом.
Како дати до знања детету да је уједање других људи ружно?
Уколико вашој беби избијају зубићи, потрудите се да увек носите са собом глодалице које ће моћи да гризе, како би спречили непријатности.
Избегавајте ситуације у којима је дете толико изиритирано да пожели некога да уједе. Често се дешава да дете то ради када је рецимо гладно или уморно, па се потрудите да задовољите све потребе малишана пре него што изађете из куће.
Ако је ваше дете довољно одрасло да прича и склопи реченицу, подстакните га да речима каже ако се се осећа изнервирано, бесно уместо што фрустрацију испољава уједањем.
Потрудите се да поклањате детету довољно пажње у току дана, уколико приметите да уједањем покушава да скрене пажњу. Додатна пажња потребна је оним малишанима који су суочени са неким променама, као што је рецимо долазак друге бебе или селидба.
Можда ћете чути како неки родитељ охрабрује дете да узврати истом мером уколико неко уједе његово дете. То свакако није добар савет, јер ће схватити да је такво понашање прихватљиво и сигурно ће то опет желети да уради...
Уједање је фаза кроз коју мање-више сва деца пролазе, међутим ако ваше дете има већ 4-5 година и још увек има навику да уједа друге, можда би требало да попричате са педијатром о овом проблему, јер постоји вероватноћа да дете нешто мучи, али не зна како да вам да до знања да нешто није у реду.
Како санирати модрицу од уједа?
Ма колико се трудили да превенцијом спречите непријатности, вероватно ћете бити у ситуацији да брзо реагујете уколико ваше дете некога уједе. У том случају, уколико је рана површинска, место повреде треба опрати сапуном и водом.
Уколико рана крвари и чини се да је дубока, позовите лекара који ће дезинфиковати повреду и евентуално препоручити неку крему.