ЖЕНЕ СВЕ ЧЕШЋЕ РАЂАЈУ ПОСЛЕ 40. ГОДИНЕ: Да ли је то добро или лоше?
Више није немогућа мисија да жена постане мајка и у петој деценији.
Друштво инсистира на еманципацији жена, због чега не стижу да до краја 30-тих заврше школу, изграде каријеру, повежу се са "правим" партнером и роде децу.
Шта си чекала до сада, зашто се ниси на време удала и родила децу? Ово је једно од најчешћих питања са којима се суочавају жене које су чари материнства одлучиле да осете тек после четрдесете године. Мада је у нашем традиционалном и патријархалном друштву императив да девојке после завршене средње школе или факултета заснују породицу, све више жена прво дете рађа тек кад закорачи у пету деценију.
СИЛИКОНИ у грудима: Ево шта треба да знате пре уградње, посебно ако планирате ДЕЦУ!
ПА КАКО ЈЕ ХОДАЛА У ЊОЈ?! Марија Вељковић показала своју раскошну венчаницу! ЦИРКОНИ И ТИЛ! (ФОТО)
ОПАСНОСТИ ИХ ВРЕБАЈУ У КУЋИ: Ово су места која у кући морају бити ОБЕЗБЕЂЕНА, уколико беба пуже!
Да ли је еманципација, потреба да се жена оствари на пољу каријере и стекне финансијску и сваку другу самосталност, довела до тога да се граница за рађање првог детета знатно помери? Или за потомство никад није касно, чак ни када многи мисле да је биолошки сат већ "откуцао" своје.
Психолог Милица Зарин наглашава да жене све чешће постају мајке после четрдесете јер то више није немогућа мисија, већ ствар жеље и одлуке.
- Медицина је доста напредовала на том пољу, па родити прво дете у петој или шестој деценији није више појава на нивоу феномена или "чуда" - каже психолог Милица Зарин.
- Примери светских звезда које су се после 40. одлучиле на тај корак утицали су на неку врсту тренда и код нас. То је многим женама дало наду да није касно за мајчинство. Што се тиче жеље да се жене остваре на професионалном плану, на такав социолошки и психолошки тренд утиче много фактора. Друштво прокламује равноправност полова и инсистира на еманципацији жена.
ОТКРИВАМО: Која је разлика између беба рођених царским резом и природним путем?
ЗАШТО ЈЕ ДЕТЕ ЧЕСТО БОЛЕСНО: Српски педијатар открива 5 савета за челичење деце
ТОЛИКО ДУГО СУ ГА ЧЕКАЛИ: Данас је малом Јакову рођендан! Секина порука све говори! (ФОТО)
Због тога жена, наравно, не стиже да до краја тридесетих година заврши школу, нађе стабилан посао, изгради каријеру, повеже се са "правим" партнером и роди децу. То су, заиста, превелики захтеви за сваког појединца, а очекивања да жена то све уради до одређених година су нереална и ирационална. То је превелики терет који носе жене савременог доба.
Саговорница сматра да треба узети у обзир претпоставку да неке жене касније рађају децу како би пролонгирале обавезе и продужиле младост.
- Последњих деценија у нашој земљи је приметно да већина младих људи остаје у примарној породици, касно се осамостаљује или то уопште не чини - истиче Милица Зарин.
- Један од разлога који жене наводе је лоша економска ситуација, у чему има истине, али и све касније одвајање од родитеља и осамостаљивање. Младе девојке су ушушкане у породичном гнезду, завршавају факултет, запошљавају се и цела примарна породица помаже у одрживости таквог животног концепта. То јесте на неки начин одлагање одговорности и обавеза.
Према подацима Републичког завода за статистику Србије, од 2010. до 2017, број жена које су родиле прво дете у 40. години или касније је у знатном порасту. Наиме, 2010. тај број је износио 448, док се 2017. за потомство одлучило укупно 785 жена, а највиже у Београду, чак њих 359. Тренд рађања од 2010. до 2017. највећи је био у српској престоници.
Статистика каже да је од 785 жена, чак 724 економски активно. Када је о образовној структури реч, највише је жена са завршеним факултетом или академијом - 380, са вишом школом 54, средње образовање је стекло 275, основно 29, док су без школе или са непотпуном основном школом две особе.
Према последњој евиденцији Републичког завода са статистику из 2017, од 785 жена, чак 454 је прво дете родило у браку. Број деце рођених у првом браку је 435, у другом 19, а ванбрачно 331. Поређења ради, у градским насељима рођено је 664, а у осталим срединама 121 дете.
Милица Зарин каже да је један од најзначајнијих разлога зашто жене постају мајке у зрелим годинама то што вероватно раније нису наишле на правог партнера.