КЛАРА ЦЕТКИН, ЖЕНА ЗБОГ КОЈЕ СЛАВИМО 8. МАРТ: Ево шта је урадила за сва женска поколења
Онај ко допушта да капиталисти тлаче раднике, допушта и да мушкарци тлаче жене. Оне ће остати потлачене све док економски не буду независне, говорила је Клара Цеткин
Међу неустрашиве, храбре и смеле жене које су мењале историју и одважиле се да раде ствари које су у то време биле незамисливе, свакако спада и помало заборављена феминистичка икона, утемељитељка Дана жена, Клара Цеткин.
На Првој међународној женској конференцији 1910. у Копенхагену у организацији Социјалистичке Интернационале, тада већ прослављена немачка социјалисткиња Клара Цеткин предложила је да се један дан у години посвети женама. Њена сугестија је прихваћена и први Дан жена обележен је 19. марта 1911. године. Касније је то промењено у 8. март, јер су тога дана 1917. жене у Совјетском Савезу добиле право гласа.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/03/07/sd_-_2022-03-07t154245.940.jpg?itok=69jG_Nyx)
КАРАНФИЛ ЈЕ СИМБОЛ ДАНА ЖЕНА: Свака боја има своје значење, а ево зашто се љубичасти никада не поклања
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/400934/shutterstock_2060580410.jpg?itok=67cMS2pW)
СУТРА ЈЕ ДАН ЖЕНА: Ово је списак ствари које ће СИГУРНО ОБРАДОВАТИ вашу лепшу половину!
УН је датум прихватио 1975. и прогласио га Међународним даном жена.
Клара Цеткин, ћерка сеоског учитеља, жестоко се борила за права жена и радница целог свог живота. Захтевала је једнаке плате за жене и мушкарце, залагала се и за право гласа жена и генерално за побољшање положаја жена у друштву, али и једнакост код одгајања детета.
"Онај ко допушта да капиталисти тлаче раднике, допушта и да мушкарци тлаче жене. Оне ће остати потлачене све док економски не буду независне. Ако је циљ да жена постане слободно људско биће, онда јој не треба одузимати рад, нити скраћивати радно време, нити ограничавати области у којима може да ради", речи су славне немачке револуционарке које је изговорила још 1889. године у Паризу.
Рођена је 1857. у источнонемачком селу Видерау између Лајпцига и Кемница. Одрасла је у дому у којем су се неговале хришћанске и хуманистичке идеје. Била је једна од првих жена у Немачкој којој је било дозвољено да се школује за учитељицу. Наставу је похађала у Лајпцигу, у класи Огист Шмит која је била велики борац за права жена. Прикључила се и немачкој Социјалдемократској странци.
Са својим животним партнером и великом љубављу, јеврејским револуционаром Осипом Цеткином из Одесе, преселила се у Париз. Тамо су добили два сина и променила је своје девојачко презиме из Ајснер у Цеткин, без обзира што није била удата за њега.
У Паризу је писала за француски и немачки раднички лист. Кад јој је супруг умро, остала је с двоје мале деце и без прихода, па се преселила у Штутгарт. Тамо се запослила као уредница пролетерског женског часописа “Једнакост”. Касније се удала за 18 година млађег песника и сликара Георга Фридриха Цундела.
Била је прва жена која је ушла у сам врх социјалдемократа, а као делегат КПД-а, за време трајања Вајмарске републике 20-их година прошлог века, била је заступница у немачком Рајхстагу. Доста времена проводила је у Москви где је водила женску канцеларију “Треће интернационале”. Седницу немачког Рајхстага као најстарија чланица парламента отворила је 30. августа 1932, али неколико месеци касније побегла је у Москву пред нацистима.
Шест месеци након бега, умрла је у 76. години у дворцу Архангелскоје недалеко од Москве, а њена урна налази се у зидинама Кремља у Москви. На њену сахрану 1933. године дошло је 600.000 људи.
Клара Цеткин је у бившем DDR-u била национална икона. Њен лик красио је новчаницу од десет марака. Сваког 8. марта њена кућа у Видерауу била је место својеврсног социјалистичког ходочашћа.
Залагала се и за побољшање улоге и положаја жена у породици. Говорила је да би брак требало поставити на темеље међусобног допуњавања и потпомагања и да оба родитеља буду одговорна за одгој деце, не само мајке.
"Како мушкарац и жена припадају једно другом при стварању детета, тако и припадају једно другом при одгоју детета, јер одгој је друго стварање детета и у много случајева и важнији део стварања детета, а касније човека. С тим у вези, хтела бих сасвим јасно да нагласим дужност родитеља, да своје девојчице и дечаке не одгајају са предрасудама, које кажу да постоје послови који су недостојни мушкарца, али одговарају женама. Девојчице и дечаци треба да обављају све послове које за њих доноси домаћинство са једнаком спретношћу и задовољством", говорила је Цеткин пре више од 100 година.