Веровали или не: МЛЕКО ЈЕ СПАС ЗА БИЉКЕ! Ево шта је потребно да урадите
Млеко је спас за биљке.
Млеко је осим као прехрамбена намирница, врло корисна у врту као средство за заштиту и ђубрење разних биљака.
Садржи храњиве материје које омогућавају биљкама нормалан раст и побољшава њихов имунитет. Обично се за заштиту биљака користи кравље млеко.
Неке од тих горе наведених храњивих материја су:
- калијум,
- калцијум,
- сумпор,
- фосфор,
- магнезијум,
- бакар,
- манган,
- гвожђе.
За шта се све користи кравље млеко код заштите биљака?
- као средство за заштиту од патогених микроорганизама,
- као средство за заштиту од инсеката (природни инсектицид),
- као природно ђубриво и биостимулатор.
Како заштити биљке млеком?
Након третирања биљака млеком на површини се обично ствара танки филм који штити биљке од продирања патогених микроорганизама. Овим превентивним начином третирања млеко штити биљке од разних гљивица и вируса. Млеко штити биљке од разних штеточина захваљујући млечном шећеру, односно лактози. Наиме, многи инсекти не могу да пробаве овај шећер.
Због велике концентрације калијума, млеко је одлично за заштиту поврћа у време цветања, посебно за заштиту парадајза или паприке.
Шприцање паприке млеком или других врсте поврћа увелико помаже њиховом природном развоју. С друге стране, млеко се може користити и за заштиту собних биљака. Потребно је избегавати прскање сувих биљака попут кактуса јер код таквих врста биљака млеко може изазвати пропадање.
Још је важно напоменути да је најбоље употребљавати сирово млеко које није термички обрађено, будући да се током термичке обраде губе многи витамини и остали храњиви састојци, пише Крениздраво.дневник.хр.
Посебно током узгоја биљака треба обратити пажњу за време љетњих дана, јер долази до појаве зване пламењача, болести која у потпуности може уништити прехрамбене намирнице попут парадајза и кромпира, краставаца итд.
Главно средство за заштиту парадајза од пламењаче је млеко. Такође, природна заштита краставаца од пламењаче се углавном спроводи помоћу млека због горе наведених разлога.
Раствор од млека за заштиту биљака
Млеко се користи у заштити различитих намирница попут парадајза, кромпира, патлиџана, краставаца, тиквица, чак и ружа.
Најчешће се користи као превентивна заштита од пламењаче у размери 1:10, један део млека и 10 делова воде. Важно је напоменути да се у чистом облику млеко не би требало користити у превентивне сврхе за биљке.
Раствор млека, воде и соде бикарбоне
Млеко се може користити и у комбинацији са содом бикарбоном, односно прскањем биљака содом бикарбоном. Користи се превентивно за третирање поврћа, углавном против пламењаче. Овај раствор је посебно добар за третирање кромпира јер штити надземну масу кромпира од пламењаче.
Између осталог, спречава и појаву кромпирове златице будући да ова штеточина не може да пробави млеко.
Овај раствор се припрема од:
- 1 литре млека,
- 1 кашичице соде бикарбоне,
- 10 литара воде.
Млеко и јод
За заштиту парадајза често се користи раствор од млека и јода. Размера млека и воде је 1:4 или 1:5. На тај раствор потребно је додати 15 капи јода. У случају да додавање јода резултира убрзаним сазревањем плодова, треба смањити број капи на 5 или 6.
Сурутка
Раствор од сурутке је одличан за заштиту краставаца, парадајза и тиквице. Сурутку треба загрејати на 20 до 25 степени и служи за заштиту од плијесни. За раствор потребно је помешати:
- 1 литар сурутке,
- 10 литара воде,
- 10 капи јода.
Млеко као заштита од беле лептирасте ваши
Млеко се чак може користити за заштиту од ове штеточине, и за то се користи кисело млеко. Оно што је битно је добро попрскати биљке, посебно доњу страну листова. Раствор се састоји од:
- 250 милилитара киселог млека,
- 1 литар воде,
- 2 кашичице брашна.
Млеко је свакако одлична намирница за заштиту биљака. Оно што је још важно напоменути јесте да се руке и алати након рада у повртњаку могу опрати раствором воде и млека (размера 1:1) како би се спречила појава болести.