НЕМА ДАЉЕ: Људи полудели за СИНГЛ БРАКОМ, венчавају се сами са собом из ОВОГ разлога!
Шта још неће измислити.
У Јужној Кореји све је већи тренд "сингл брака" (самачког брака), односно брака са самим собом, пренела је јужнокорејска агенција Јонап.
Ким Ји Џунг, шминкерка у поодмаклим тридесетим годинама, започела је дијету како би била спремна за фотографисање на дан свог венчања на пролеће. Са белом хаљином, цветним букетом, свадбеном тијаром и шминком, њена слика ће изгледати заносно, осим што младожење неће бити .
Упркос томе што је сама, неће да пропусти прилику да забележи процват своје младости на свадбеној фотографији, иако је то помало необично.
- Они желе да имају свадбену слику док још није касно, док су још младе и згодне, посебно због друштвеног тренда касног ступања у брак - рекла је запослена у фото студију у Сеулу која је желела да остане анонимна.
Пакет најчешће обухвата фризуру и шминку за младу, изнајмљивање две свадбене хаљине, две урамљене фотографије и фото албум од 10 страница који кошта око 879 долара.
Сингл свадбе (свадбе за самце) су најновије отелотворење социјалног тренда усамљеника- јести, уживати у животу, путовати сам, тај тренд дефинише малу, али растућу групу унутар млађих генерација Јужне Кореје.
Живот самаца је такође занимљива тема и за индустрију забаве, неколико ТВ програма емитују садржаје различитих жанрова у којима је главни гост самац.
Ријалити програм објављен у марту 2013, прати свакодневицу познатих самаца који су углавном изнад старосног просека за улазак у брак у Јужној Кореји. Феномен баца светло на вртлог промена које утичу и на брачни статус у Јужној Кореји као и на доживљај брака.
Одаљавање од институције брака приметно је и међу старијим особама. Постоји новонастала реч "џолхон" што би требало да значи матура брака.
Бек иЛ Соб, 73-огодишњи глумац у пензији објавио је свој "јолхон" на телевизији пре годину дана, након 40 година брака. Тренутно је законски и даље ожењен својом супругом, али живи сам.
Охрабрена растом овог тренда, 36-огодишња жена је саопштила групи од девет својих пријатеља да је на њу ред да прими свадбене поклоне иако се не удаје. Она је у друштву једина неудата и сваком од њих је донела поклоне у вредности од 300.000.
- Неки од њих се селе, са другима се губи контакт, зато сам хтела да повратим свој део свадбеног новца пре него што буде касно - рекла је она.
Према подацима за статистику у Кореји, од 2015. године, просечне године уласка жена у брак у овој земљи биле су око 30, што је знатно повећање у односу на 2000. годину када је просек био 26,5 и на 1990 када је тај број износио 24,8.
Одговарајућа цифра за мушкарце у Јужној Кореји је такође скочила са 27,8 у 1990. на 32,6 у 2015, што би, како оцењује агенција, значило да у овој држави мушкарци и жене чекају у просеку до 30. године да би ступили у брак.
У међувремену, велики број житеља ове земље почео је да мисли да могу без брака.
Од 2008. 46,5 процената жена које немају партнера, сматрало је да је брак нешто неопходно у њиховом животу. Тај број је према статистикама спао на 38, 7 процената у 2014, а истовремено је број мушкараца који сматрају да им је брак неопходан, спао са 64,8 на 51,8.