ОВО ЈЕ НАЈОПАСНИЈЕ МЕСТО ЗА ЧУВАЊЕ ЛЕКОВА: Многи праве кључне грешке при сређивању стана!
Ево зашто...
Паковање сваког лека садржи упутство на којем, поред осталог, пише како лек треба чувати. Нека вам не буде тешко да га прочитате, јер је важно.
ЈЕДНОСТАВНИ ТРИКОВИ ЗА СРЕЋУ: Ако нисте задовољни у пар потеза привуците благостање!
По рецепту наших БАКА -Најукусније ЈЕЛО од ПАПРИКЕ! (РЕЦЕПТ)
Нахраните четворо за свега 300 ДИНАРА! Никад лакши и једноставнији РЕЦЕПТ!
Кухиња је необично место за чување лекова, а није им место ни у спаваћој соби, па многи мисле да је купатило за то логичан избор. Међутим, фармацеути кажу да је то вероватно најгоре место за кућну апотеку.
Лекови су тамо изложени великој влажности, што ће вероватно утицати на то да изгубе своју делотворност, тврде фармацеути. То важи чак и ако не отворите паковање. Уместо тога, већина лекова воли хладна и сува места, између 15 и 25 степени. Не треба да их излажете високим температурама или великој влажности.
Паковање сваког лека садржи упутство на којем, поред осталог, пише како лек треба чувати. На вама је да то упутство прочитате, јер оно није ту без разлога.
У фрижидер иду лекови на којима то изричито пише или ће вас на то упозорити лекар. Када жива у термометру пређе 25 степени, већину лекова и козметичких производа најбоље је да преместите у фрижидер или просторију заштићену од директног извора топлоте, светлости и влаге.
Ако лек није адекватно чуван, може да дође до отапања, распадања састојака и смањења делотворности. Може да дође и до промене органолептичких својстава, тј. боје, трајности, мириса и укуса.
Стручњаци упозоравају да се лекови ипак не смеју чувати на температурама нижим од нуле, јер ће се замрзнути и опет ће се смањити њихова делотворност. Ако је у питању крема, сумњива је ако има грудвице.
Губитак боје и чудан мирис сматрају се знацима упозорења да ни са мастима и геловима нешто није у реду. Ако лек изгледа другачије него што је уобичајено, не користите га, јер може бити веома штетно и опасно.