Посматрача ГЛЕДА ПРАВО у ОЧИ, вековима га КРИЛИ испод ДРУГЕ ФРЕСКЕ - Све што нисте знали о "БЕЛОМ АНЂЕЛУ"
Представља глас свевечне истине о Христовом васкрсењу, и самим тим у српском народу се ова фреска укоренила као синоним за наду, спасење и чуда.
Фреске представљају ликовни сегмент религије и као такве заузимају посебно место у вери једног народа. Једна од њих посебно заузима пажњу и поштовање како хришћана тако и оних који то нису.
Фреска "Бели анђео" манастира Милешеве представља део фреске "Мироснице на Христовом гробу" и ремек дело је средњевековне уметности.
"Бели анђео" припада реду најлепших и најважнијих европских сликарских достигнућа и налази се на сводовима манастира Милешева код Пријепоља.
Да је "Бели анђео" заиста српско благо којем се диви цели свет сведочи и податак да је ово ремек дело изабрано као најважније дело европске уметности, али и симбол свеколиког мира.
![crkva](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/07/25/356973304_265019132907674_4732058802818505419_n.jpg?itok=W5L64HVu)
ДЕТЕ НЕ СМЕ У ЦРКВУ ПРЕ КРШТЕЊА! Мајка покренула лавину питањем, ево како треба поступити у овој ситуацији
"БЕЛИ АНЂЕО" ЈЕ ИКОНОГРАФСКА ПОРУКА МИРА
Фреска "Бели анђео" својом лепотом и савршеном композицијом дуго импресионира заљубљенике у сликарство и иконографију. Ова фреска је позната по томе што њена структура, однос и композиција доноси потпуни склад, одише бескрајном вером и надом и преноси поруку љубави и мира.
На фресци је приказан Архангел Гаврило, обучен у бели хитон, раширених крила, како седи на камену и миросницама показује руком празан Христов гроб, место где је Христ васкрсао.
"Бели анђео" представља глас свевечне истине о Христовом васкрсењу, и самим тим у српском народу се ова фреска укоренила као синоним за наду, спасење и чуда. Није познато ко је творац "Белог анђела", али верује се да је у питању група уметника Грка.
ГДЕ СЕ НАЛАЗИ ИКОНА "БЕЛОГ АНЂЕЛА"?
Икона се налази осликана у унутрашњости манастира Милешева. Краљ Стефан Владислав подигао је између 1234. и 1235. године манастир Милешево као манастир-маузолеј, у коме од 1237. године леже посхумни остаци Светог Саве. Немојмо заборавити да су за време турских освајања, фреске у манастиру су претрпеле огромне штете. Обновљене су током 16. и 17. века када је преко ове фреске осликана друга.
Тако је "Бели анђео" био скривен од очију јавности све до 20. века.
КАКО ЈЕ СВЕТ УПОЗНАО "БЕЛОГ АНЂЕЛА".
Први сателитски пренос видео сигнала 1963. године између Старог континента и Америке садржао је међу кадровима и милешевску фреску, као посебан поздрав нас Европљана онима на другом крају света.
Након тога, када је из Европе послат први сателитски сигнал у васиону, тај видео садржао је слике човековог освајања Месеца, слике Кинеског зида и Белог анђела, која је била порука мира, љубави и разумевања.
Препознавши лепоту, снагу и важност, Унеско је под своју заштиту уврстио Манастир Милешева и икону "Бели анђео".
Сећајући се јављања Архангела Гаврила, Српска православна црква празнује на дан 8. априла и 26. јула.
Занимљивост: Још једна препознатљивост фреске "Бели анђео" је чињеница да се посматрањем из било ког угла стиче утисак анђео гледа директно у очи, због чега га често пореде са славном Мона Лизом.