УСПАВАЛА ДЕЦУ, А ЗАТИМ СЕ УБИЛА: Силвија након супругове прељубе ОДУЗЕЛА СЕБИ ЖИВОТ на најбизарнији начин!
Нестабилно психичко стање и поступци несрећне жене нису били довољна опомена за окружење...
Ни након 60 година од смрти славне Силвије Плат, не слаби интензитет интересовања за живот и рад ове нестандардне уметнице.
Под лупом писаца, читалаца, твораца филма, музике, али и психоаналитичара су њено стварање, свакодневница и брак са песником Тедом Хјузом.
ЛИДИЈА ВУКИЋЕВИЋ РАСКОПЧАНА И ВРЕЛИЈА НЕГО ИКАД! Глумица позирала у ИЗАЗОВНОМ издању - веш, ноге и бујне ГРУДИ (ФОТО)
НЕ КУПУЈТЕ ОВАЈ ЈОГУРТ! У продавницама је, а садржи АДИТИВ који разара здравље - добро погледајте шта пише на етикети
Силвија је рођена у Бостону 1932. године. Била је изванредан студент "Смит колеџа", брилијантна и амбициозна у свему. На једној забави упознаје Теда Хјуза, који је у то доба био много познатији од ње. Уследио је брак, а целокупни исход је наликовала на бајковиту причу о љубави двоје песника. Она је прекуцавала његову поезију, а он је писао. Добили су двоје деце, али породична идила није потрајала дуго.
Силвија се већи део живота борила са клиничком депресијом. Њена стандардна стања и преиспитивања бивају појачани када путем телефонске дојаве сазнаје за супругову превару. Сам однос двоје песника, како се касније открило, био је интригантан за јавност. Импулсивност, агресија и еротски набој био је у основи њиховог поступања. Дуго се није знало да је Силвија доживела неколико побачаја зато што ју је супруг физички злостављао.
Упорно копање по сопственој суштини, преиспитивање о смислу, мужевљевој прељуби, свему што је проживела довело је Платову до коначног самоубиства. Нестабилно психичко стање и два безуспешна покушаја одузимања сопственог живота нису били довољна опомена окружењу да ће се догодити неминовна трагедија. У Лондону 1963. године, Силвија ће заштитити своја два уснула детета од гаса, а потом ставити главу у рерну и својевољно се угушити баш у дому у ком је некада становао Вилијем Батлер Јејтс, песник коме се дивила.
Сви проучаваоци живота и дела Силвије Плат ослањају се на четири аспекта - рани губитак оца, притајено непријатељство према мајци (настанак Електриног комплекса), губитак вољеног мушкарца и самоубиство.
Сви интригантни елементи из биографије славне уметнице обрађени су у филму "Силвија" из 2003. године, где је главна улога припала глумици Гвинет Палтроу.
Силвија је оставила значајна књижвна дела иза себе. „Колос“ објављен 1960. прва је збирка песама, а „Аријел“ је zbirka posthumno објављена, чији је највећи део песникиња написала током недеље пре самоубиства. Осим ове две збирке написала је мноштво других дела, али посебно се истиче њен роман "Стаклено звоно". У овом роману, она комбинује аутобиографске елементе са измаштаним. Описује живот девојке која Њујорк упознаје случајно, јер је добила награду као добра списатељица, и има прилике да месец дана проведе у престижном модном часопису. Из материјалног обиља и гламура, она мора да се врати у свој родни град и прихвати обичан живот од ког је побегла, а који је сада чека. Враћена у реални свет са укусом гламурозног у устима, она запада у депресију, а потом доспева у лудницу.
Године 1982. постхумно јој је додељена Пулицерова награда за збирку "Сабране песме".