Јесам ли ИСКЉУЧИЛА ПЕГЛУ? Где су ми КЉУЧЕВИ? Пар трикова уз које више НЕЋЕШ ЗАБОРАВЉАТИ
Следите ове примере.
Ако сте под превеликим стресом у последње време (а ко није?) вероватно ћете приметити да лошије памтите, а и да вам продуктивност и фокусираност нису на завидном нивоу. У томе може помоћи време проведено насамо, шетња, медитација и слушање музике. Важно је да при том имате прави мир па ако се заиста желите ресетовати, оставите мобилни кући и шетајте или медитирајте пола сата до сат потпуно посвећени сами себи.
- Све активности уз које се ваш мозак одмара помажу памћењу - истиче психолог др. МекДаниел.
Такође, и мањак сна може утицати на памћење и здравље јер током спавања наш мозак организује информације, доказала је Мери А. Царскадон, стручњак за спавање.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/02/11/shutterstock_1183425448.jpg?itok=sWExPDhK)
Стиже нам најромантичнији дан - припремите најлепше поклоне
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/02/12/screenshot_from_2021-02-12_18-06-12.jpg?itok=pGVhKZId)
Ста се одједном десило са манекенком? Софија показала ВИШАК КИЛОГРАМА И САЛО НА БУТИНАМА
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/02/12/screenshot_from_2021-02-12_21-10-18.jpg?itok=Ymqx3dk8)
Џенифер Лопез саветује: "ИЗБАЦИТЕ ОВО ЈЕЛО ЈЕР ЋЕ ВАС УЧИНИТИ 20 ГОДИНА СТАРИЈИМ!"
Управо током сна мозак организује информације.
Сетите се кључева и имена
Заборављате ли често име особе коју сте упознали, изговорите: Драго ми је Марко, ја сам Ана, кажу стручњаци. Понављањем имена подстаћићете мозак на памћење. Такође, ако не знате где сте оставили кључеве након што сте закључали врата, поновите након те радње - кључ ми је у предњем делу торбице, нпр.
Пинови и рођендани
Ако често заборављате e-mail адресе, ПИН-ове или лозинке, имајте на уму да мозак није "дизајниран" да памти такве податке, кажу стручњаци.
Такве информације кратко остају у мозгу јер су му досадне. Аутоматизираност и замишљеност окидачи су за заборавност, а најбољи савезник мозга је груписање.
- Ако се не потрудите запамтити ПИН-ове или лозинке, мозак то сам неће учинити - напомиње стручњак за памћење Залди С. Тан. Таквој "досадној" информацији треба додати нешто битно што ће вас подстаћи да се сетите. Ако вам је пријатељу рођендан 10. фебруара, запамтите да је то четири дана пре Дана заљубљених.
Сетите ли се ујутро да морате купити млеко кад се будете враћали кући, пола минута замишљајте како га пете или га додајте у кафу. И притом понављајте "сети се" - позитивна поштапалица делује боље од "не заборави".