Адам (43) мислио да има грип, а ОНДА ЈЕ СВЕ ПОШЛО ПО ЗЛУ! Добио дијагнозу НАЈСМРТОНОСНИЈЕГ тумора на МОЗГУ и сада је НЕПРЕПОЗНАТЉИВ - "Људи не схватају да лека нема"
Адам Чепмен (43) био је прави фитнес фанатик који се једног дана разболео, мислећи да је у питању обичан грип. Испоставило се да Адам има смртоносни тумор на мозгу, који му је заувек променио живот.
Адам Чапман из Вустершира у Енглеској патио је од главобоља шест месеци након свог венчања 2022. године. Међутим, тек када је 43-годишњак почео да има проблема с устајањем, ходањем и разумевањем једноставних упутстава, његова породица га је натерала да позове Хитну помоћ, пише Daily Mail.
Болнички тестови показали су да болује од високог степена глиобластома, једног од најсмртоноснијих типова тумора на мозгу. Уобичајени планови лечења овог "агресивног" рака подразумевају операцију пацијената пре хемотерапије и радиотерапије.
Чапман, који је тренирао у теретани пет дана недељно, прошао је две операције, као и месеце исцрпљујуће радиотерапије и хемотерапије.
Његово памћење, когнитивне способности и вид озбиљно су погођени након можданог удара који је доживео током прве 12-часовне операције.
Пре дијагнозе, Чапман је живео здравим животом и учествовао у тркама са препрекама на десет километара.
"Главобоље сам приписивао стресу на послу, умору и заосталом божићном грипу. Мисли су ми биле замагљене и ствари нису имале смисла. Полако сам почео да губим контролу над својим мозгом и телом", описао је па додао:
"Људи мисле да сам сада, након операције и хемотерапије добро јер сам код куће. Не разумеју да ће се мој тумор непрекидно враћати до краја мог сада ограниченог живота, и да све што радимо третманима јесте одлагање рака", испричао је Чапман.
Додао је да би без непроцењиве подршке пријатеља и породице, који с њим пролазе кроз ову ноћну мору, све било још теже.
Дијагностиковани пацијенти обично пролазе кроз операцију како би се уклонио што већи део тумора. Након тога, следи свакодневно зрачење и хемотерапија у трајању од шест недеља, након чега се лекови смањују. Зрачење се тада може користити за уништавање додатних туморских ћелија и лечење пацијената који нису довољно здрави за операцију, али рак се може удвостручити за само седам недеља.
Просечно време преживљавања за глиобластом је између 12 и 18 месеци, према подацима организације Браин Тумор Charity. Само 5 посто пацијената преживи пет година.
Чапман сада сарађује с организацијом Браин Тумоур Research и позива владу да испуни обећање из 2018. године о инвестирању 40 милиона фунти у истраживање. Сматра да је важно подићи свест о раку мозга јер је погрешно схваћен у поређењу с другим облицима рака.
"Чини се да људи не схватају да лека нема", закључио је.