АКО ИМАТЕ ОВА 3 СИМПТОМА ОДМАХ УЗМИТЕ ПРОБИОТИК: Доктор објаснио и који је НАЈБОЉИ, а који је бацање пара
Који је најбољи пробиотик и какве не треба куповати јер неће деловати, објаснио је гастроентеролог проф. др Војислав Перишић.
Гастроентеролог проф. др Војислав Перишић причао је у Јутарњем програму Прве о пробиотицима, и балансу добрих и лоших бактерија у организму. Професор Воја прво је објаснио како је дејство пробиотика потврђено пре читавог века.
"На Галицијском фронту у Првом светском рату, видело се да пола дивизије има дизентерију. Паул Ерлих узме столице и утврди пробиотске бактерије соја ешерихије. Једна бактерија је штитила пола дивизије! Анри Булар је видео да чај од ферментисане коре трешње такође штити. За њих се зна веома дуго, пробиотске бактерије имају вишеструко стимулативно дејство на имунитет", рекао је гастроентеролог.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/04/17/sd_-_2022-04-17t091321.038.jpg?itok=3ILn_2BD)
ГЛУМИЦА НЕ ПРЕСТАЈЕ ДА СЕ ХВАЛИ НОВИМ ТЕЛОМ: Смршала је 35 кг без теретане захваљујући само једној вежби
Најпре, то је неспецифични имунитет - пробиотици организам терају да лучи више слузи, која облаже унутрашње органе од слузнице у носу, па све до завршног дела дебелог црева.
"Та слузница је као тепих, она облаже путеве унутра. Слуз је адхерентна, за њу се бактерија залепи, и онда тим тепихом путује напоље из организма", рекао је доктор.
Потом, пробиотик појачава спој између ћелија, као и број антитела. Бактерија која покушава да нас нападне се само, како је рекао доктор, "одбије", због чега саветује и превентивно узимање пробиотика.
"У кризним месецима, током јесени и зиме, свакако. А и када идемо на годишњи одмор, добро је да се припремимо изнутра. Ја узмем пробиотике, напуним црева тим бактеријама, оне се фиксирају за слој слузи и штите ме", рекао је проф. др Перишић.
Који је најбољи пробиотик?
Међутим, нису сви пробиотици исти и потребно је да добро прочитамо шта пише на кутији. У једном препарату, да би он био делотворан, мора се налазити четири до пет сојева, а многи не знају да различити сојеви бактерија делују у различитим деловима система за варење.
"Добар пробиотик требало би да има три лактобацилус соја, и два бифидобактеријума. Први иду у танко црево, а други у дебело, и зависно од патогена који нас је напао, имају специфично дејство."
Доктор се присетио и тренутка у каријери када су му рекли - "Војче, идеш на суд ако ово не успе".
"Докторка и ја смо превремено рођеним бебама од само 1.500 грама давали пробиотске препарате у ампулама. Да бисмо видели да ли ће спречити инфекцију која може да буде и фатална код превремено рођених беба. Рекли су ми, Војче, ако ово омане, идеш на суд! Али није омануло, проценат инфекција је пао за 60 одсто", рекао је доктор.
Који се пробиотик онда узима за који проблем?
"Ако човек има проблеме са пробавом и менталне проблеме, скаче из једне области у другу, онда узима више култура и лактобацилус хелветикус. То је пробиотска бактерија која лучи супстанце за опуштање мозга. Код беба, у другој половини прве године живота, лактобацилус ројтери. Ако дете има инфекцију и пије антибиотик, има проблеме као што су колике и пролив, да ли је то од инфекције или лека? Онда се узима и сахаромицес буларди, то је квасница, лучи ензиме који разграђују токсине. Она превенира, али не лечи, то колеге морају да знају. Буларди је допуна или превенција, ако имате антибиотски пролив", рекао је он.
Доктор као кључну ствар, осим соја добрих бактерија, подвлачи и њихов број.
"Раније се сматрало да испод пет милијарди није довољно, али је сада тај број значајно порастао. Не купујте пробиотик који у једној кесици или ампули нема бар 25 милијарди бактерија. Звучи као велики број, али оваква бактерија није штетна, нема нусдејство, не колонизује црева, она само попуњава еколошке нише које су настале због инфекције. Не можемо да препунимо себе, вишак иде столицом напоље. Ја пацијентима не дајем пробиотик који има мање од 35 милијарди по капсули, и ефекат је изванредан", казао је доктор.
Један пробиотик дневно је доза коју ће нам често препоручити, и доктор се слаже да може да буде и само једна, ако испуњава наведени услов да садржи више од 25 милијарди бактерија.
"Иначе вам то неће бити довољно, једноставно је. Важно је да знамо број и врсту бактерије у препарату, лекари или апотекари на то некада не обрате пажњу, морате ви да гледате шта купујете", рекао је он и објаснио који је најбољи пробиотик.
"Мора да садржи лактобацилус рамнозус, ројтери и хелветикус, потом бифидобактеријум бреве и сахаромицис буларди. Ако је тих пет ту, то је то. Важно је знати и колико дуго да узимате, јер после 15 дана, ако нећете узимати даље, опада ефекат", рекао је доктор.
Када пробиотици могу негативно да утичу на организам?
"Када је имунитет лош, само у том случају. То нису патогене бактерије, оне не пролазе кроз цревни зид, али ипак пазите ако имате преко шест респираторних инфекција годишње. Урадите крвну слику, ако су бела крвна зрнца и антитела добра, онда мирно спавајте", рекао је др Перишић.
Открио је и како сам узима пробиотике, у комбинацији са пребиотицима - свежим воћем и поврћем који ће представљати храну за бактерије.
"Чим осећам нелагоду изнутра, узмем двоструку дозу пробиотика и пијем је пет дана, да смирим 'будале' у цревима! Нелагода је ако се не осећате добро, ако имате надимање и ређу столицу, одмах узмите пробиотик", рекао је он.