Баците ових 10 ствари из куће и водићете знатно ЗДРАВИЈИ ЖИВОТ!
Решите се непотребног!
Сви у кући држимо ствари које нам не требају, а без којих бисмо живели здравије! Можда никада не бисте бацили прелепе старе чизме ваше мајке, но могли бисте да се решите неких ствари како бисте дали себи прилику за здравији живот. Ради се углавном о непотребним старим предметима, а након бацања ћете се осећати боље, пише Health.com.
1. Пластичне посуде за храну
Прегледајте своју колекцију пластичних посуда и решите се оних на којима стоји ознака ‘7’ или ‘ПЦ’ (поликарбонат).
- Реч је о посудама које могу да садрже БПА, материју која се користи у производњи тврдих поликарбонатних пластичних маса. Данас се та твар избегава у производњи посуда, али оне старе их још имају. Често прање може да доведе до испуштања хемикалије - рекла је Соња Ландер, аналитичарка за Енвиронментал Working Гроуп.
2. Освеживачи ваздуха
Иако се неки произвођачи хвале како више не користе фталате, који се користе како би мирис дуже остао у зраку, многи освеживачи ваздуха и даље садрже ту хемикалију која у великим дозама може да има негативне последице на људско здравље.
- Ови производи су једноставно мирисне хемикалије које распршујете по кући - тврди Ландер која мисли да се треба позабавити извором неугодног мириса, а не његовим прикривањем.
3. Сокови
Ако то још нисте учинили, требало би да размислите о промени навика око испијања сокова, посебно ако покушавате да изгубите вишак килограма. Студија објављена у магазину ‘Натуре’ показала је да одређени заслађивачи из газираних сокова могу да поремете равнотежу бактерија у цревима које су врло важне за здравље целог организма.
Научници су пронашли повезаност између заслађивача и промењених цревних микроба, интолеранције на глукозу и метаболичког синдрома код мишева и људи.
4. Изношене патике
Обућа за трчање требало би да се мења након сваких 500 километара, каже др Џејсон Карп, аутор књиге "Трчање за жене". За рекреативце који трче око 50 километара недељно, то би значило свака три месеца. Када се обућа истроши, она више није добра подлога за ногу те се сво оптерећење пребацује на мишиће, кости и тетиве, због чега постоји већа вероватноћа за озледу. Ако не трчите, Карп саветује промену патика сваких шест месеци или чим почну да изгледају изношено.
5. Стара четкица за зубе
Длачице четкице за зубе троше се брже него што мислите.
- Према мом искуству длачице почињу да се троше након отприлике два месеца коришћења па својим пацијентима препоручам да четкицу замене свака три месеца - рекао је зубар Рухи Сахота.
Истрошене четкице су мање делотворне у чишћењу зуба и спречавању њиховог пропадања.
6. Стара одећа
Погледајте у свој орман. Колико одеће нисте носили у последњих годину дана? Многи људи који су смршали задржали су веће величине одеће у случају да се угоје, а неки од нас не желе да се реше панталона из средње школе у које одавно више не могу да стану. У сваком случају, свакодневно ‘копање’ по орману доводи до анксиозности, а то не желите да осећати док се спремате. Донирајте одећу која вам више не треба.
7. Стара маскара
Текућа шминка, укључујући маскаре, може да буде дом мноштву бактерија, тврди офталмолог Томас Штајнман. Он препоручује да баците маскару два до три месеца након отварања.
- Сваки пут када користите маскару, четкате и све клице на трепавицама. Такође контаминирате четкицу са још више бактерија присутних на кожи или трепавицама, а затим је урањате у маскару, што подстиче раст бактерија. Једна од примарних функција трепавица је спречавање да вам крхотине и бактерије уђу у око, стога је важно да шминка коју сте ставили на њих буде што чистија - објаснио је.
8. Стари зачини
Од зачина који вам годинама стоје по полицама вероватно вам неће позлити, но они неће додати никакав укус вашој храни, што је кључно када покушавате да кувате здрава јела без пуно масти или калорија. Свежи зачини праве разлику између безличних оброка због којих желите да одустанете од својих циљева и наручите доставу и ароматичне хране у којој ћете уживати.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/398827/profimedia-0206977596.jpg?itok=lhJ57BtE)
ОД КАФЕ УВЕЧЕ НЕ СПАВАШ, А АКО ЗАПАЛИШ И ЦИГАРЕТУ... Лекар ОТКРИО ШОК резултат ПУШЕЊА пред спавање
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/05/04/fdsfdf.jpg?itok=UfMFIr8n)
Коса јој била ПУНА ПЕРУТИ, а онда је намазала смесом, садржи ГАЗИРАНИ СОК, РЕЗУЛТАТИ ће те одушевити
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/01/06/profimedia-0573170130.jpg?itok=NYTz9Ey3)
МЕСО И КРОМПИР НЕ ГОЈЕ: Ево како да свакодневно КОМБИНУЈЕШ ове две намирнице, без бриге да ћеш се УДЕБЉАТИ
9. Пластичне даске за резање
Резање намирница на пластичној дасци оштетиће њену површину. Једном када бактерије уђу у те пукотине и несметано почну да се множе, тешко је решити их се. Стручњаци саветују да набавите дрвену даску јер оне садрже смолу која делује антимикробно. У преводу, ако бактерије и уђу у пукотине на дасци, уместо да се множе, оне ће умрети.
10. Кухињски сунђери
Мноштво студија указало је на опасности које вребају из кухињских сунђера, а најчешће је реч о разним бактеријама. Стручњаци саветују коришћење крпице за прање судова која се може прати сваких неколико дана заједно са остатком рубља. Будући да се ради о тањој тканини, она се брже суши од сунђера, што драстично успорава размножавање бактерија.