Многи људи нису свесни да болују од ОВЕ БОЛЕСТИ док не буде касно: СИМПТОМЕ НЕ СМЕТЕ ДА ИГНОРИШЕТЕ!
Пола милиона Срба има ову болест.
Хронична опструктивна болест плућа (ХОБП) четврти је узрочник смрти у свету, после болести срца, шлога и запаљења плућа. Више од половине оболелих од ове болести немају постављену дијагнозу и нису свесни да су болесни. Управо је то био разлог да се установи Светски дан посвећен ХОБП-у, како би се што пре схватила опасност од ове болести. Стотине милиона људи бори се свакодневно са њеним симптомима, али је ХОБП и даље међу болестима које се недовољно дијагностикују.
Поводом 18. новембра, Светског дана ХОБП, у организацији Удружења пулмолога Србије одржана је online трибина „Здраво без кашља“ о значају и превенцији како кашља тако и ХОБП. Стручњаци упозоравају, посебно у време пандемије САРС ЦоВ2, да је ова прогресивна и потенцијално фатална болест савременог човека у сталном порасту и да од ње пати сваки десети становник наше планете.
Једна је од ретких болести која у 21. веку има растућу стопу обољевања и смртности, а процене су да близу пола милиона људи у Србији има проблем са ХОБП.
Шта су разлози за ту забрињавајућу чињеницу?
- Пре свега ово је болест старије животне доби, више болест мушкараца, пушача, оних који раде или живе изложени респираторним агенсима, хроничног и прогресивног тока са недовољно карактеристичним симптомима од којих је пре свега присутан кашаљ. И у свету, а посебно код нас оболели се сувише касно обраћају лекару, занемарујући тегобе, приписујући јутарњи кашаљ и искашљај пушачкој навици. Откривање ове болести сувише касно захтева озбиљније лечење, честе посете лекару, дуготрајну примену више лекова. ХОБП води у респиратрону слабост, значајно нарушену радну и животну активност. Ова пандемија и загађеност ваздуха, који дишемо, учинила је да морамо озбиљно да водимо рачуна о стању наших плућа, истиче проф. др Лидија Ристић, пулмолог и председница Удружења пулмолога Србије.
Сам кашаљ је одбрамбени механизам којим се организам, у нормалним околностима, брани и одстрањује удахнуте честице из дисајних путева. Међутим, симптоми попут учесталог и дуготрајног кашаља у нападима, са зацењивањем или искашљајем, који је измењене боје, у превеликој количини или промењене густине, су све аларми за одлазак код лекара или пулмологу како би се урадила спирометрија, испитивање плућних дисајних параметара.
- Функција плућа дупло брже опада код пацијената са ХОБП-ом, у односу на здраву популацију. Са сваким погоршањем ХОБП-а, плућа су све слабија, а квалитет живота тих пацијената угрожен. Како превенирати ову болест? Важно је заштити и ојачати имуни систем и плућа, која када су ослабљена, бивају подложна разним вирусним и бактеријским инфекцијама. Стога ми саветујемо престанак пушења редовну примену прописане терапије, физичку активност и узимање довољно воћа и поврћа.
Према светским смерницама за лечење ХОБП-а саветује се примена разних лекова, пумпица, али и муколитика Н-ацетилцистеина у дужем временском периоду, најмање 4 месеца па и дуже, јер се њиме олакшава искашљавање секрета.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/11/18/shutterstock_355674755.jpg?itok=19r--svi)
ЖЕНЕ ЗНАЈУ РЕЦЕПТ! Уз ове савете све ће "пуцати" од вашег сексипила, а за године вас нико неће ни питати!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/11/18/profimedia-0567238775.jpg?itok=0PqJMUYy)
Вечита дилема у гостима: ИЗУТИ ЦИПЕЛЕ ИЛИ НЕ? Ево да ли је НЕИЗУВАЊЕ ОПАСНО
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/323642/profimedia-0007772033.jpg?itok=1neEyVNf)
Моћни лек против ИНФЕКЦИЈА још из средњег века: Манастирски ПРИРОДНИ АНТИБИОТИК! (РЕЦЕПТ)
- Најновија препорука британских смерница јесте узимање меда и производа од меда као прве линије у борби против кашља. С обзиром да се симптоми ХОБП-а као и осталих респираторних обољења јављају током зимских месеци, а тада су углавном вируси узрочници, не треба одмах узимати антибиотике. Саветује се подизање имунитета у циљу борбе против вируса, смањења инфекција и то са пречишћеним стандардизованим прополисом и природним витамином Ц који доприносе нормалној функцији имунолошог система, поправљајући здравље плућа и читавог организма, саветује проф. др Ристић.
Оно што је заједнички симптом већини респираторних обољења јесте нагомилани секрет са кашљем који смета свакој особи, а погодно је тло за развој инфекција. Зато је неопходно водити рачуна о здрављу дисајних путева.
- Респираторне инфекције се могу манифестовати различитим интензитетом, од благе клиничке слике до компликација које се морају лечити у болничким условима. Хиперпродукција секрета у горњим респираторним путевима може довести до запаљења синуса, ува и грла, проблема са дисањем и гутањем, а постназално сливање секрета доводи до кашља и компликација у доњим дисајним путевима. Кашаљ представља велики проблем, као један од најкомплекснијих респираторних симптома. Најчешћи узрок кашља су риносинузитис који доводи до сливања секрета низ задњи зид ждрела, као и пулмолошке болести и рефлуксна болест.
Превенција је увек најбоља терапија
- Зато треба на време ојачати имунитет уз помоћ природних препарата на бази органског меда, прополиса, витамина Ц. Саветује се проветравање просторија, посебна пажња о личној хигијени, здрава исхрана са доста течности и витамина, промена лоших животних навика и вакцинација. Редовна тоалета носа, код деце и одраслих, је и превенција и терапија стално пристуног секрета у носу. Тоалета носа хипертоничним раствором је најбољи избор за испирање носа од бактерија и вируса, као и за смањење отока слузнице и осећаја запушености у носу због секрета. Употреба природног секретолитика је неопходна да би се секрет лакше елиминисао из респираторних путева уз пречишћени прополис, мед и витамин Ц, објашњава доц. др Сања Крејовић-Тривић, специјалиста ОРЛ- фонијатар из Удружења ларинголога Србије.