ЧУВАЈТЕ НОВАЦ: Куповни витамински додаци нам уствари ничему не служе?
Истраживања су дошла до занимљивих резултата.
На витамине и минерале у облику пилула и таблета годишње се троше милијарде евра, а конзумација истих постала је налик одржавању основне хигијене и здравља.
Поређење података и истраживања спроведених између 2012. и 2017. године показује да мултивитамини, витамин Ц, витамин Д и калцијум имају мали до никакав утицај на целокупно здравље оних који те суплементе конзумирају, пише Бизнис инсајдер.
КЉУЧ ЗА ИЗЛЕЧЕЊЕ РАКА СЕ ТУ КРИЈЕ? Сви имамо ову намирницу у кухињи, ево шта треба да знате (ФОТО)
Такође нема показатеља да смањују опасност од кардиоваскуларних болести, срчаног удара, можданог удара или других здравствених бољки.
Студија је објављена у научном часопису "Јоурнал оф the Америцан College оф Cardiology", а на челу истраживања налази се доктор Дејвид Џенкинс.
ШОКАНТНО: Кад видите овај снимак ОДМАХ ћете БАЦИТИ цигарете! (ФОТО и ВИДЕО)
"Били смо невероватно изненађени тако малим бројем позитивних дејстава. Наше истраживање показује да конзумација суплемената не шкоди људима, али и да им не помаже", каже Џенкинс.
Фолна киселина или витамин Б9 повезује се са смањењем кардиоваскуларних болести док се витамин Б3 или нијацин чак доводе у везу с повећањем здравствених проблема и преурањене смрти. Реч је по показатељу да антиоксиданси такође нису добри у претерано великим количинама.
У истраживање су укључени витамини А, Б1, Б2, Б3 (нијацин), Б6, Б9 (фолна киселина), Ц, Д и Е, и каротен, калцијум, гвожђе, цинк, магнезијум и селенијум.
Витамин Ц, рецимо, доказано није ефикасан против обичне прехладе, док у превазилажењу исте може да помогне цинк. Конзумирање мултивитамина је, кажу аутори студије, потпуно непотребно.
Сасвим је довољна здрава и разноврсна исхрана, а "митови" попут додатног витамина А за вид, витамина Б за енергију и витамина Ц за имунитет су, кажу, глупости.
Од сломљеног срца може да се умре и ево зашто ЖЕНЕ посебно треба ДА БРИНУ!
Витамин Д је, уз фолну киселину, једини чије додатно конзумирање саветују јер се врло тешко добија из исхране, а круцијалан је за апсорпцију калцијума за здравље и снагу костију. Производи се и излагањем сунцу, али то је посебно компликовано у зимским месецима.
Витамини А, Ц и Е, или антиоксиданси који штите од рака присутни су у воћу и поврћу, а посебно бобичастом воћу. Претеривање с антиоксидансима, показује истраживање, лоше је за здравље, и чак се повезује с неким облицима рака, попут рака плућа.
Витамин Ц, доказано је, не подиже имунитет, а нарочито не када сте већ болесни. Уместо тога, покушајте са цинком, јединим доказаним "помоћником" против прехладе. Кљукање витамином Ц не значи ништа за прехладу и имунитет, а помаже у стварању бубрежних каменаца. Најбоље је уместо тога јести много цитруса и јагода.
Уместо уношења витамина Б3 путем таблета, једите туњевину, лососа и цвеклу и имаћете довољну количину у организму.
Особе које пију суплементе немају ништа мање шансе да оболе од кардиоваскуларних болести, а повезују се и са дијагнозама унутрашњих крварења, проблема с јетром и инфекцијама, од оних који су конзумирали плацебо.
Пробиотици су такође, кажу истраживања, скупи и потпуно непотребни. Конзумирајте јогурт и добре бактерије ће цветати, уместо да плаћате стотине динара по кутији, с мање резултата, piše Express.
Фолну киселину свакако пијте ако сте трудни или планирате да будете трудни, јер је то основни нутријент који помаже у стварању нових ћелија, што је трудницама и те како