Да ли сте чули за ФЛЕКСИТАРИЈАНСКУ ДИЈЕТУ? Није рестриктивна, а најпогоднија је за ОВУ ГРУПУ ЖЕНА!
Није на одмет знати...
Флекситаријанска дијета, поред Медитеранске, једна је од оних које се пропоручују женама које су прешле 50. годину живота. Ова дијета омогућава регулацију телесне тежине, доприноси бољем здравственом стању жена и одржава равнотежу хормона.
Дијете које се саветују женама старијим од 50 година задовољавају и следеће критеријуме – једноставне су за придржавање, прилагодљиве су личним и нутритивним потребама сваког појединца, нису претерано рестриктивне, нутритивно су уравнотежене и научно су поткрепљене.
"ОДАКЛЕ МИ 200.000 ДИНАРА?!" СТУДЕНТКИЊА покренула лавину коментара, стигли коментари: "Она је РАЗМАЖЕНО ДЕРИШТЕ!
БУДИТЕ СЕ СА БОЛОВИМА У ЛЕЂИМА? Уз овај ТРИК све тескобе ће нестати, спаваћете као "БЕЛА ЛАЛА"
"Нисам могао да нађем паркинг код њене зграде" НАЈГЛУПЉИ разлози због којих су људи РАСКИДАЛИ!
Флекситаријанска дијета је полувегетаријанска дијета
Флекситаријанска дијета је полувегетаријанска дијета која се доминантно састоји од намирница биљнога порекла, уз повремену конзумацију меса, јаја, млечних производа и рибе. Управо је ова исхрана тренутно изразито популарна код оних који смањују унос меса, без обзира да ли се ради о здравственим, етичким или еколошким разлозима. За разлику од Вегетаријанске дијете, која у неким случајевима може довести до мањка гвожђа и омега-3 масних киселина у организму, Флекситаријанска дијета садржи довољне количине ових нутријената, баш као и калцијума, који је посебно важан женама у периоду након менопаузе.
Флекситаријанска дијета је свима прихватљива зато што је флексибилна
Флекситаријанство или "полувегетаријанство" је исхрана базирана примарно на намирницама биљног порекла, уз повремено укључивање меса и рибе у јеловник. Вегетаријанци као предности својег начина исхране истичу снижен ризик од развоја кардиоваскуларних болести, нижи крвни притисак, мању опасност од срчаног удара, метаболичког синдрома, дијабетеса, па чак и неких облика карцинома.
Истовремено, месо је изврстан извор протеина, а протеини доказано доприносе изградњи и очувању мишићног ткива,учествују у многим животним процесима те имају аминокиселински састав и биодоступност којима биљни извори протеина не могу да парирају. Управо због тога, осмишљена је Флекситаријанска дијета. Према начелима ове исхране, у јеловник се укључује храна која има веће количине целих зрна житарица, махунарки, воћа и поврћа, а оно што је посебност ове исхране је оно по чему је добила и име – флексибилна је! Идеја око уноса намирница животињског порекла, према начелима ове дијете, састоји се у препоруци да се оне једу само након 18 сати, ако се желе уносити свакодневно.
Здравствене предности флекситаријанства
Постоји низ студија које се баве предностима флекситаријанства, а међу потврђеним предностима ове врсте исхране је смањен индекс телесне масе, наспрам особа које редовно једу месо, али и снижен ризик од развоја дијабетеса типа 2, као и снижена стопа морталитета.
Иако многи то мисле, флекситаријанство није само избацивање меса или намирница животињског порекла из већине оброка у дану. Како поборници ове исхране кажу, ради се о доношењу добрих, здравих и еколошки освешћених нутритивних одлука – преферира се унос минимално прерађеног, нутритивно богатог воћа, поврћа, житарица и млечних производа.
Флекситаријанска дијета смањује унос меса
Смањивање уноса меса може се планирати увођењем следећих промена у досадашњој прехрани:
- Повећајте унос поврћа. Салата може да буде оброк који може да засити: помешајте купус, кељ или руколу с пуно другог поврћа попут шаргарепе, цвекле, кукуруза, брокулија, лука и неким биљним извором протеина.
- Месо замените пасуљем или сочивом, исто ће вас заситити, а и јефтиније су
- Једите орашасте плодове и маслаце направљене од њих
- Месо замените тофу сиром или сојом
- Фокусирајте се на намирнице које су нутритивно богате, а с ниском количином калорија попут оних богатих влакнима
- Не заборавите намирнице попут киноа семена и житарица богатих протеинима.