Што више ХРАНЕ у овој БОЈИ очистиће ти јетру и припремити те за пролеће - Детоксикуј се од токсина накупљених током зиме
Савети који ће ти помоћи да што боље поднесеш временске промене!
Теорије и праксе кинеске традиционалне медицине нам могу помоћи да се ускладимо са енергијом пролећа и и уживамо у здрављу и пуној снази. Саша Балнесковић, тренер ћигонга и практикант Такупунктуре, даје препоруке за пролећно буђење
Пролећно време означава топлије време пред нама, више сунчеве светлости и више времена проведеног на отвореном. Млада зелена трава почиње да клија и полако креће према површини. Из перспективе теорије јина и јанга, пролеће значи да енергија почиње да се креће навише, јер је зимско време јин по природи, док пролеће и лето откривају енергију јанга. Јанг је само принцип, реч и овај принцип се може описати уз друге као што су: активан, сунце, топло, кретање, више мушког/активног у природи итд… Током пролећа није необично и да осетимо пролећни умор, међутим управо праћењем природних ритмова и усклађивањем са енергијом овог раздобља ми ћемо заборавити да овај термин уопште постоји.
ЉУБОМОРНИ СУ НАЈЧЕШЋЕ НА БРАЋУ И СЕСТРЕ! Ова три хороскопска знака се увек такмиче са најближима
Риба ПРЕОПТЕРЕЋЕНА обавезама, Близанац под тензијом - Хороскоп за понедељак је спреман, ево шта предвиђа
Пролеће и традиционална кинеска медицина
У традиционалној кинеској медицини пролећно време је везано за елемент дрвета и симболизује раст и ширење.
Орган јетре (који је јин орган) повезан је са пролећем и дрвеним елементом јер је то енергетско време где се све мења и расте. Дословно ову промену можемо осетити у ваздуху, на нашој кожи - сунце је топлије, дани дужи. Дрвени елемент, један од 5 елемената је повезан са јетром (јин) и њеним партнерским органом, жучним кесом (јанг). Када је дрво неуравнотежено, можда ће неко доживети симптоме као што су осећај раздражљивости, љутине или чак беса. Главобоља, мигрена или висок крвни притисак могу бити такође присутни. То је знак да јанг растући иде неконтролисано према горњем делу тела и глави. Јетра управља неометаним протоком емоција, ћија и крви. Она је краљица емоција!
Јетра складишти крв, “отвара” се у очима, контролише тетиве и скелетални систем, апсорбује оно што се не може пробавити и контролише имуни систем. Јетра се више посебно исцрпљује током овог доба године како је наведено у ТКМ, јер у ваздуху има вишка ветра који се може “заглавити” у телу.
Ветар је један од екстерних патогених фактора и често је, као такав, познат и под именом “зао ветар”. Ово не значи да је свака “промаја” опасна, већ да треба бити пажљив приликом прелазних периода и прилагодити се адекватно променама.
Како се ускладити са променама?
Постоје и практични савети шта треба јести, када спавати и шта вежбати како би се ускладили са позитивном променом раста и како је искористити за добробит наше енергије, тела и ума.
Исхрана
Током пролећа, требао би да једемо храну која има растуће, јанг енергије, као што је храна зелене боје, клице и поврће. Али потребне су нам и намирнице које ће пружити додатну снагу потребну за повећану количину активности које прате пролеће. Овде слатка храна игра виталну улогу. Али будите опрезни да не претерате. Превише слатког може преоптеретити тело и учинити га спорим.
Према теорији кинеске медицине, пролеће је сезона јетре и жучне кесе. Ови органи регулишу несметан проток енергије у целом телу. Међутим, склони су стагнацији уколико се не бринемо о себи. То се може манифестовати као љутња, раздражљивост, депресија, несаница и чак бол. Стагнација се може догодити када људи једу превише хране лошег квалитета која може бити пуна хемије.
Правилан избор хране
Неке од препоручених намирница током ове сезоне могу бити:
Храна зелене боје: током пролећа препоручује се храна зелене боје која је богата хлорофилом који помаже регенерацију јетре.
Ово укључује ствари попут спирулине, першуна, пшенице, кеља, клице…
Ротквице: оштре по укусу, ротквице су савршене за пролећно време. Помажу да се померају ћи и отвори меридијан јетре.
Цитрусно воће: храна попут лимуна, лајма и грејпа су добар избор хране која помаже у смањењу масти које су можда смештене у телу током зимских месеци, а такође стимулишу и ћи јетре.
Поврће са горким листовима: пролеће је одговарајуће време за чишћење јетре. Додавањем малачка, лука, радича или спанаћа у храну ће помоћи у том процесу.
Месо: јесте ли икад чули израз "пролећна пилетина"? Па, ово је одговарајуће доба године да се ужива не само у пилетини, већ и у белој риби, зечетини, јајима или рачићима. И упаривање меса са неким горе поменутим намирницама може учинити врло здрав оброк за “срећну” јетру.
Шта избегавати?
Превише алкохола и/или превише зачињене или љуте хране.
Ово успорава ћи јетре и анулира цео наш напор на хармонизацији протока енергије у телу.
Физичка активност
Енергија раста, почетка и промене је идеално време за почетак учења вештине ћигонга!
Пракса попут ћигонга помаже да наша животна енергија слободно тече унутар меридијана јетре и жучне кесе и тиме негује и прехрањује те органе. Ово може помоћи у ослобађању емоција љутње и донети више љубазности и мира у наш свет. Када је у питању ћигонг и наше тело, било који стил који има у себи вежбе који акцентује употребу унутрашње страну ноге обично има ефекта на меридијанску линију органа јетре, док вежбе које акцентују спољашњу средишњу страну ноге активирају меридијан жучне кесе.
Неке од тих вежби су:
- “песнице у рукама – ватра у очима” из система “Осам делова свиле (Ба Дуан Јин)”
- вежба “црни змај јури Сунце” из “Промене тетива и мишића (Yi Јин Јинг)”
- вежбе тигра из “Игре пет животиња (Wu Qin Xi) и тако даље...
Ово није потпуна и финална листа могућих вежби и варијација, али даје неколико примера вежби које потичу из неколико хиљада разних вежби које могу стимулисати рад меридијана ових органа, као и елемент дрвета.
Пролећна интроспекција
Нека питање која бисте могли себи да поставите, како бисте донекле одгонетнули шта вам је чинити током пролећа (а и касније)!
Припремите папир и оловку, одговорите прво што вам падне на памет, касније прочитајте одговоре и донесите закључак:
- Које је ваше тренутно стање ума?
- Да ли сте у позитивном стању? Или сте тужни?Јесте ли љути? Или уморни? Или можда превише енергични?
- Да ли сте у последње време распршеног ума? Или се можда осећате фокусираним?
- Да ли вам је време за креативност?
- Шта желите да видите како растете у себи? Да ли је то физичко, ментално, емотивно? Или све наведено?
- Шта видите као сврху у животу?
- Које навике или ритуале упражњавате сваки дан, недељно, месечно?
- Шта можете данас да радите да бисте помогли себи да растете и процветате?
- Шта можете престати да радите, како би то подстакло ваш раст?
- Када се суочите са променама, да ли сте прилагодљиви и флексибилни или сте ви отпорнији?
- Да ли можете некако уравнотежити своју енергију или расположење, ако се осећате љутито, раздражено или фрустрирано?
Одговорите искрено на питања (ма како тешко било), прочитајте одговоре и извуците закључке.