Дође вам да презалогајите увече? Ево шта стручњаци препоручују да урадите!
Пазите на своје здравље...
Да ли је заиста толико лоше ако једете увече, зашто нам се уопште једе кад би требало да спавамо - ево шта кажу стручњаци.
Веома занимљива студија објављена 2013. године показала је да су волонтери у двонедељном лабораторијском експерименту најгладнији били увече, без обзира на то када су ујутру устајали, колико су током дана јели и када су појели свој последњи оброк. Још занимљивије је да им се увече углавном јела масна, слатка или веома слана храна, а не воће, поврће и житарице.
"Постоји много комплексних разлога зашто се људима увече једу грицкалице", каже нутриционисткиња Сузан Језек-Аријага. "Понекад је то из досаде, или тело није добило довољно хранљивих намирница. Ако једете доста слаткиша, брзе хране и угљених хидрата, а не уносите довољно здравих масти и протеина током дана, 'подесили' сте организам тако да вам увече опадне ниво инсулина и да вам се траже грицкалице", објашњава она.
Прочитајте и:
Поред тога, нутриционисткиња каже да хормон кортизол, који контролише отпуштање шећера у крви из јетре, такође може да буде кривац за то што вам се увече јавља жеља за храном.
"Ако сте под стресом, ниво кортизола се повећава, чини да осећате глад и повећава ниво шећера у крви и инсулина".
Ниво кортизола се иначе смањује увече, али ако остајете будни до касно, ниво тог хормона се поново повећа.
Дијететичарка Линдзи Џанерио додаје да разлог за жељу за храном која се јавља увече може да буде и изгладњивање током дана.
"Многи се труде да се током дана стриктно држе дијете, што доводи до тога да не унесу довољно енергије. Због те глади се омета сан до тачке да се пробудите и не можете да заспите док нешто не поједете. То такође може да доведе до преједања увече, тако да грицкање заправо прерасте у оброк већи од свега што сте унели током дана, а то утиче и на квалитет сна".
Да ли је једење увече заиста толико лоше?
Једном речју - јесте.
"Једење увече доноси је много више од вишка килограма, оно доноси и здравствене проблеме", каже дијететичарка Кара Волш.
"Судећи по студији спроведеној у Данској, ова лоша навика може да доведе до горушице, а у најгорем сценарију и до рака једњака".
Друге студије су показале да се већина калорија унетих у вечерњим сатима претвара у масти, а разлог за то што нам се увече једе баш таква, нездрава храна, има везе са еволуцијом.
Пошто се храна унета увече складишти у организму, то је у прошлости људима помагало да преживе дуже периоде гладовања. Данас нас то, међутим, само чини гојазним.
Како да спречите да вам се једе увече?
Нутриционисткиња из Мумбаија Техзиб Лалани каже да морате да обратите пажњу на своје навике.
"Често чујемо да не би требало да једемо после шест или седам сати увече, али није све баш тако. Рана вечера, у 18 часова, има смисла за оне који на спавање одлазе до 22 часа, али ако иначе лежете у кревет у један после поноћи, рана вечера је замка. Јер, у поноћ ћете бити толико гладни да ћете опустошити фрижидер покушавајући да надокнадите мањак калорија који сте створили".
Лалани саветује да покушате да одлазите раније на спавање, али и да вечерате најмање два сата пре спавања, како би организам имао довољно времена да свари храну.
Шта ако ипак огладните?
Ако једноставно не можете да не грицнете нешто пре спавања, онда барем водите рачуна о томе шта једете у то доба. Нутриционисти препоручују да, ако већ морате да једете, унесетеизмеђу 150 и 200 калорија намирницама које су богате протеинима и да током дана уносите толико калорија мање. Дакле, ако једете увече, можда да прескочите колачић после ручка…