ДОКТОР САВЕТУЈЕ: Мањак физичке активности може довести до ОЗБИЉНИХ ПОСЛЕДИЦА, ево како да их спречите!
Пандемија корона вируса је многе људе затворила у станове и приморала на рад од куће.
Међутим, колико год одсуство мукотрпног путовања до посла и назад , и више времена проведеног са породицом многима одговарало, важно је да знамо да смањена физичка и те како може угрозити ваше здравље.
Са доктором Миодрагом Зорићем, специјалистом ортопедије разговарамо о томе због чега смањена физичка активност може имати последице на здравље наших костију и зашто су физички неактивни људи управо они који су у највећем ризику од остеопорозе.
Шта је остеопороза и како је спречити?
У данашње време често можете чути о томе како боравак у природи и повећана физичка активност могу и те како утицати на ваш имуни систем. Међутим, мање се прича о томе да недостатак активности може имати озбиљне последице на здравље наших костију.
Остеопороза је болест која је праћена губитком коштане масе. Ово значи да ваше кости постају крте, ‘’сунђерасте’’ и лако се ломе. Доказано је да старије особе које су сломиле бутну кост, у року од пет година од прелома имају изразито повећану смртност у односу на особе без фрактуре. Узрок је непокретност која је последица прелома. Преломи у старијим годинама често означавају и почетак неповратног опадања квалитета живота. Сазнање да излечење не постоји и да ће временом бити све горе може да обесхрабри и баци у очај чак и најстабилније. Стога једноставно не смемо себи да дозволимо да игноришемо проблем.
Да би се спречио развој остеопорозе, потребно је активирати остеобласте – коштане ћелије које помажу ткиву да ојача. То се постиже физичком активношћу.
Међутим, у условима пандемије, често можемо бити спречени да обављамо физичке активности, шетње или тренинге. Чак и уколико сте у ситуацији да се бавите неком активношћу – а поготово ако то нисте – ја препоручујем уношење витамина Д3 и К2 за јачање имунитета и поспешивање густине костију.
Која је улога витамина Д3?
Недостатак витамина Д распрострањена је појава у данашњем свету. Истраживања показују да чак 30-50% опште популације има мањак овог значајног витамина. Витамин Д настаје у кожи приликом излагања сунчевим зрацима , при боравку напољу. Наравно количина витамина Д који ће се створити зависи и од наших година, надморске висине на којој живимо, чињенице да ли користимо заштитну крему за сунчање и од многих других фактора. Витамин Д делује тако што повећава преузимање калцијума из црева. Битан је зато што учествује у изградњи наших костију и зуба, али у исто време помаже и функционисање нервног система.
У зимским месецима је излагање сунчевим зрацима значајно смањено, па се због тога препоручује додатна суплементација. Моја препорука је комбинација витамина К2 И Д3.
Зашто користити комбинацију витамина К2 и Д3?
Увек препоручујем К2Д3® ВИВА из простог разлога што садржи комбинацију витамина Д3 који је значајан за ваше кости, али и витамин К2, који је такође изузетно важан. Калцијум који сам већ поменуо може бити и опасан у превеликој количини – он може „напасти“ мека ткива и тиме изазвати компликације. Међутим, када се витамин Д3 уноси заједно са витамином К2, онда К2 омогућава калцијуму да се угради директно у кости, и да се тако избегну проблеми.
Лично саветујем употребу К2Д3® ВИВА капсула. Овај јединствени препарат садржи најбоље искористљив облик витамина К2 – МК7. Захваљујући томе наш организам може лакше да преузме унете витамине, а ми можемо бити сигурни да ће они правилно бити искоришћени – за јаке кости и виталне зглобове, али и за очување кардиоваскуларног здравља.