ДР ДРАГАН ЈОВАНОВ ЗА СД: Савремена фитомедицина у борби против дијабетеса
Помоћ из природе.
Дијабетес (диабетес mellitus) је хронично обољење које настаје услед недовољног лучења или деловања инсулина. (хормон који се ствара у жлезди гуштерачи - панкреасу и који је одговоран за правилан метаболизам угљених хидрата).
Дијабетес је подмукла болест (често људи нису ни свесни да је имају), која погађа велики део, како светског, тако и нашег становништва. Процењује се да је у Србији сваки десети грађанин оболео. Он преставља велики проблем у свету, а све чешће носи и епитет " болест модерног доба".
MOZZART донирао више од МИЛИОН динара КЛИНИЧКОМ ЦЕНТРУ у Нишу за борбу против КОРОНЕ
Не сматрамо их показатељима болести: Два рана симптома дијабетеса која често игноришемо
Болести срца, повишен притисак и дијабетес: Последице недостатка сна могу бити веома опасне
Контактирали смо фитотерапеута др сц. Драгана Јованова, једног од најпознатијих младих експерата за фитомедицину и агроекологију и саветника премијера Македоније за екологију да нам објасни узроке настанка ове болести и да нам да савете како је могуће контролисати ниво шећера у крви на природан начин уз употребу лековитог биља уз консултацију са лекаром.
Шећерна болест или дијабетес као хронични поремећај метаболизма, не дозвољава му да искористи глукозу. Одликује се повишеном концентрацијом шећера (глукозе) у крви.
Почетни симптоми дијабетеса су повећана жеђ, учестало мокрење и повећан апетит. Могући симптоми су замућен вид, иритација или инфекција коже, телесна слабост и смањена способност зарастања рана. Клиничка слика и лабораторијски тестови откривају гликозурију (шећер у мокраћи), хипергликемију, поремећај толеранције на глукозу. Уколико се дијабетес не дијагностикује на време, може доћи до дисбаланса течности и електролита, ацидозе и коме.
Постоје два типа ове болести:
Тип 1 (инсулин зависни дијабетес): јавља се када панкреас не успева да произведе довољно инсулина. Углавном је резултат вирусом иницираног аутоимуног разарања бета ћелија панкреаса. Обично се јавља у детињству или адолесценцији, али се може јавити у било ком узрасту. Овим пацијентима је инсулин потребан свакодневно.
Тип 2 (инсулин независни дијабетес): настаје када ћелије организма постану отпорне на инсулин, најчешће се јавља код одраслих, посебно оних који су гојазни и старији од 40 година. Овај тип је у стању да контролише ниво шећера у крви и то избалансираном исхраном, контролом телесне тежине и редовном физичком активношћу. Неким пацијентима су потребни орални лекови или инјекције инсулина да снизе ниво шећера у крви.
Углавном се спроводе три методе лечења, у зависности од тежине стања болести:
Само исхрана - дијета
Исхрана и орални хипогликемијски лекови
• Исхрана и инсулин
Лечење шећерне болести, подразумева дијеталну исхрану. Пацијенти са блажим обликом дијабетеса могу да контролишу своју болест посебним режимом исхране, док онима са тежим обликом је потребна усклађеност између исхране и инсулина. Оброци би требало да буду богати сложеним угљеним хидратима, нпр. намирнице богате биљним влакнима, као што су житарице и поврће. За доручак можете појести овсену кашу. Сваки оброк требало би да садржи неки извор протеина (беланчевина), јер они не повећавају ниво шећера у крви одмах након јела. Салате се могу конзумирати без ограничења, али преливе за салату треба избегавати. Воће се може узимати по препоруци дијететичара, када год је могуће јести воће заједно са кором: јабуке, крушке и сл. Пожељно је да се воће једе 2 сата пре или после јела, не уз оброк. Воћне сокове избегавати. Дијабетичари би требало да коригују садржај масти у исхрани. Кључ је у избацивању нездраве масноће и унос здраве и корисне као што су ланено и рибље уље. Када се ниво шећера у крви нормализује у исхрану се може увести бутер, маслиново и кокосово уље. Многе намирнице садрже одређену количину невидљивих масти, на пример, пуномасно млеко, жуманце и црвено месо. Користити обрано млеко, беланца, пилетину без кожице и мале количине видљивих масти као што су уље и путер. Требало би ограничити употребу производа од рафинисаног белог брашна.
Помоћ из природе
Лековито биље није замена за медицинско лечење, али вам може помоћи да се боље осећате. Обавезно се посаветујте са својим лекаром пре узимања лековитог биља.
1. Свакодневно једите сиров бели лук, куван црни лук или сок од црног лука како би побољшали крвоток и смањили ниво шећера у крви.
2. Сваког дана попијте шољу чаја од корена маслачка. Сматра се да корен маслачка подстиче рад панкреаса и производњу инсулина. Посебна препорука је да током пролећа, све време док маслачак цвета, свакога дана поједете по 10 свежих стабљика маслачка. Биљку претходно опрати заједно са цветом и тек потом одстранити цветове. Стабљику добро и полако сажвакати па прогутати.
3. Першун се од давнина употребљава за лечење и ублажавање шећерне болести (дијабетеса) и то тако што свеже листове першуна треба исецкати, корен ове биљке ситно нарендати па све помешати са једном шољом киселог млека или јогурта. Пије се свако вече пре одласка на спавање.
4. Народни лек за повишен шећер у крви је чај од листова и корена чичка, као и чај од листова боровнице.
5. Малина је користан природни лек за регулисање нивоа шећера у крви.
6. Кукуруз, овас или зоб чисте крв, крвне судове и помажу у лечењу шећерне болести.
7. Потврђено је да зачин цимет доста повећава активност инсулина, једна кашика цимета у току дана може битно смањити ниво шећера у крви.
8. Уље ноћурка, богато гама линоленском киселином, може да ублажи бол и трњење од нерава оштећених дијабетесом.
9. Гинко билоба је корисна код оштећења нерава и слабе циркулације у екстремитетима - два уобичајена пратећа ефекта шећерне болести.
10. Лековита гљива - храстова сјајница (Ганодерма луцидум), допуњава недостатак инсулина у организму и позитивно утиче на правилан рад панкреаса, самим тим доводи до регулације нивоа шећера у крви. Ова гљива је дрвенастог састава па се обично припрема као чај.
11. За исхрану дијабетичара препоручује се чичока (биљка слична кромпиру, која је уједно и здрава замена за кромпир), због тога што ова биљка, за разлику од кромпира не садржи скроб, већ инулин.
Савети за дијабетичаре
Веома је важно време ваших оброка и ужина, једите сваког дана, у исто време или барем у приближно време. Придржавајте се величине порција. Уколико узимате инсулин или лекове за дијабетес, увек поједите нешто пре спавања. Редовно вежбање помаже у контроли дијабетеса. Пријаће вам трчање, пливање или брзо ходање. Не ходајте боси, због смањеног осећаја у стопалима, може доћи до повреде. Не пропуштајте оброк после инсулина или оралних лекова за дијабетес. Не мењајте дозу лекова које узимате, осим по савету лекара. Редовно контролишите мокраћу.
Фитотерапеутско лечење дијабетиса коријандером
Припрема:
10 г ситно исецкане или самлевене биљке коријандер прелити са 200мл воде. Оставити да чај одстоји поклопљен 3 минута. Процедити и поделити добијену количину чаја на 3 дела. Попити га у току дана у три пријема, између оброка.
Кура лечења је 2 – 3 месеца.
Ово је стари монголски рецепт за снижавање нивоа шећера у крви, код хроничних болесника, рецепт знатно снижава ниво шећера у крви, а код почетног дијабетеса доводи до потпуног излечења.
Фитотерапеутски лек за дијабетес
Састојци:
2 штапића цимета, кесица каранфилића и 1,5л негазиране воде.
Припрема:
У воду убацити цимет и каранфилиће. Оставити да стоји 4-5 дана у фрижидеру. Сваког јутра узимати 1 дцл воде на празан стомак. Када видите да вам је воде преостало за још 4 дана, спремити нову количину. Попити 3 флаше, па направити паузу од 15 дана. По потреби поновити куру.
Напомена: Овај фитотерапеутски лек одличан је и за скидање холестерола и триглицерида.