Фактори ризика ЕНДОМЕТРИОЗЕ: Милиони жена воде битку са њом, а са собом носи озбиљне ПОСЛЕДИЦЕ!
Типична за жене у плодном добу.
Ендометриоза је хронични поремећај са којим се суочава преко 90 милиона жена широм света, а најчешће се јавља у репродуктивном периоду, обично између 25. и 35. године. Ретко постоји бојазан да се јави пре пубертета, а у климаксу увек престаје. Жене с поремећеном функцијом јајника имају већи ризик да оболе од ове болести, нероткиње као и оне жене чији је циклус краћи од 27 дана. Најчешћа је ендометриоза јајника.
Ендометриоза је болест која брзо напредује, а настаје када се слузница материце (ендометријум), нађе на неком другом месту, најчешће на трбушној марамици зидова мале карлице, везама материце, јајнику, јајоводу и другим.
БАКТЕРИЈСКА ВАГИНОЗА: Женска полна болест коју никако не смете ИГНОРИСАТИ!
УЗРОК И ФАКТОРИ РИЗИКА
Није тачно утврђено зашто ендометриоза јајника настаје али постоји неколико могућих узрока. Када се крв с деловима ендометријума враћа се кроз јајоводе назад у материцу, прекомерно лучење естрогена као последица гојазности или менструације у раном животном добу, ослабљен имунолошки систем, који не може уништити ендометријално ткиво ван материчне шупљине, уколико често користите вагиналне тампоне током менструације, уколико имајте у породици неког ко је имао ендометриозу су само једни од потенцијалних фактора ризика овог обољења од којег пате милиони жена широм света.
Ендометријум се у том случају, у форми израслина, чворића или циста различитих боја, величина и облика, може јавити на површини или везама материце, у јајницима, јајоводу у мокраћној бешици, на трбушној марамици уз бочни карлични зид, а ређе на органима ван мале карлице.
СИМПТОМИ
Кад се појаве, симптоми ендометриозе могу да заварају дијагностиковање те да се помисли на неке друге болести, попут инфекција бубрега или уринарног тракта, целијакије и упале слепог црева. Због тога је врло битно успоставити тачну дијагнозу. Најчешчи симптом је снажан бол у карлици, болне менстуације, као и бол током полног односа. Ендометриоза јајника код појединих особа се манифестује као прилично неодређен, али веома интензиван и проширен бол.
На ендометриозу се може посумњати и уколико се примете неки од следећих симптома, као што су бол у крстима, бол у време овулације, бол у цревима, обилно крварење и умор. Прираслице се често повезују са ендометриозом и према типу и локацији прираслица бол може варирати од благог до јаког. Бол може узроковати тензија у депозитима ендометриозе, притиска од ендометријалних цисти или од прираслица које притискају и вуку органе. Бол може бити изазван одређеним положајима или активностима и ометати вас у свакодневном животу.
ХЕРПЕС - вирус који је узрокован ПАДОМ имунитета! Ево како изгледа и где се манифестује! (ФОТО)
ЛЕЧЕЊЕ
Лечење ендометриозе заснива се на три начела, смањење проширености болести, смањење или отклањање бола, побољшање плодности. Прво се уради ултразвук мале карлице, али ендометриоза јајника потврђује се само лапароскопијом, на стомаку се прави мали рез, да би се кроз њега убацила танка оптичка цев (лапароскоп) са објективом на врху, што омогућава лекару прецизан увид у унутрашњост мале карлице. Ова метода се показала као најефикаснија у лечењу ендометриозе.
Ендометриоза се лечи или хируршким путем или лековима. Почиње се применом аналгетика. Код блажих тегоба често је ефикасна хормонска терапија. Пошто ендометриозу у многим случајевима подстиче вишак естрогена, који обнављају слузницу, лекари често преписују гестогене. Гестогени деградирају ћелије слузнице материце, атрофирају их. Лечење код тежих облика ендометриозе може да потраје и пола године. Код одређених случајева ендометриозе терапија је искључиво хируршким путем.