ИРИТАЦИЈЕ СУ НАЈМАЊИ ПРОБЛЕМ: Ево шта се ДЕШАВА уколико НЕ ОПЕРЕТЕ нову гардеробу пре облачења
Обратите пажњу!
Да ли сте међу онима који одмах након куповине обавезно оперу гардеробу или не желите да је одмах хабате па је ностите неко време док је не оперете први пут? Ево зашто је потребно прати гардеробу одмах након куповине.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/09/08/shutterstock_160534940.jpg?itok=4DXE5fNB)
ЈЕДНОСТАВНО ЈЕ: Да бисте спречили гомилу болести потребно вам је САМО ОВО!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/09/08/luna1.jpg?itok=UO5WtcRJ)
ИМА 70 КИЛОГРАМА, СТЕЗНИКОМ КРИЈЕ СТОМАК: Овако Луна заиста изгледа 2 месеца после порођаја (ФОТО)
Ово посебно важи за ону која долази у додир директно са кожом, јер хемикалије које се користе за обраду тканине могу да иритирају кожу.
Осим тога, на тканини могу да се нађу бактерије од људи који су одећу испробавали у радњи, а ко зна колико их је било – напомиње Лана Хуџ из САД, професорка предмета у вези за производњу одеће.
Готово сваки конац или обојена тканина захтева хемикалије како би било могуће претворити појединачну ствар у слатку сукњу или мајицу. Нажалост, те хемикалије могу имати нус-појаве као што је контактни дерматитис, црвени осип који јако сврби – додала је она.
Напоменула је и како се одећа производи у разним деловима света па су тако и хемикалије које се користе различите. Закони су у разним државама различити. Тако се негде користе хемикалије које су у другим земљама због своје штетности забрањене, а купац то неће знати док купује одећу и неопрану је ставља на своју кожу.
На пример, у САД су у неким комадима одеће у продавницама пронашли формалдехид у количинама већима од законски допуштене границе, а зна се да је он канцероген.
Прање одеће увелико смањује вероватноћу добијања осипа или изложености коже разним хемикалијама. Посебно би требало припазити на одећу у којој се тело зноји јер тада се поре на кожи рашире, па је хемикалијама омогућен лакши улазак у кожу.
После куповине обавезно би требало да оперете следеће одевне предмете: чарапе, доњи веш, поткошуље, спортску одећу, мајице, панталоне, хаљине, сукње и купаће костиме.