Због ОВИХ свакодневних животних навика СТРАДАЈУ БУБРЕЗИ - Ево шта је потребно да промените
Ове грешке већина људи прави.
Не само да напорно раде на уклањању течности и отпада из преко 200 литара ваше крви дневно, већ производе и хормоне који помажу у контроли вашег крвног притиска, одржавању здравих костију, контролишу нивое пХ и производе црвена крвна зрнца, према Национална фондација за бубреге (НКФ).
Адам Рамин, уролог и медицински директор специјалиста за урологију рака у Лос Анђелесу, Калифорнија, који каже да постоји неколико начина на које можете уништити здравље бубрега, а да тога нисте ни свесни.
Једете превише соли
Смањивање уноса соли може имати значајан утицај на здравље бубрега, посебно ако већ имате познат проблем са бубрезима. Према НКФ-у, здраве одрасле особе могу планирати да конзумирају 2.300 мг натријума дневно, док би они са обољењем бубрега или високим крвним притиском требало да се ограниче на 1.500 мг дневно.
ХОРОСКОП ЗА 28. АПРИЛ: Ваге да се пазе ПРЕХЛАДЕ, Овнови љубоморе, а ОВАЈ ЗНАК ће данас највише да ужива
Теодора Џехверовић отвара профил на 18 платформи? Људи пишу ''ПОМОЗИ НАМА И СЕБИ'' (ФОТО)
- Проблем је у томе што када једете превише соли, бубрези реагују задржавањем воде како би је разблажили. Ово је заштитна мера која помаже у равнотежи нивоа хемикалија у крвотоку, који су потребни да би наша срца радила. Временом, ово врста стреса на бубрезима може изазвати оштећење њих и срчаног мишића - додаје он.
Дакле, следећи пут када седнете за оброк, пробајте храну пре него што је зачините. Ако вам треба више, само додајте прстохват. Још боље, изаберите алтернативу која додаје више укуса без додавања соли.
Једете високо обрађене хране
Према студији из 2022. објављеној у часопису Нутритион, субјекти који су јели највећу количину ултра-прерађене хране такође су имали највећу инциденцу хроничне болести бубрега.
- Људско тело и његов систем филтрације, укључујући бубреге, нису дизајнирани да прерађују 'нездраву храну' коју наше друштво данас толико радо конзумира - каже Рамин за Бест Лифе.
Предуго једење превише ове хране ефикасно је блокирало начин на који наша тела третирају отпад из њих. Уролог додаје да, иако многи здравствени радници хвале да једу "све умерено“, ово може бити погрешан концепт – посебно када је у питању брза храна.
Једете превише црвеног меса
Постоје бројни докази који указују на то да животињски протеини оптерећују бубреге док раде на уклањању отпада из крвотока.
- Црвено месо је на врху те листе - каже Рамин. Он упозорава да је нарочито честа конзумација црвеног меса повезана са повећаним ризиком од настанка камена у бубрегу.
Иако несумњиво болни, камен у бубрегу није најгори могући исход повезан са дијетама богатим црвеним месом. Студија из 2017. године објављена у Јоурнал оф the Америцан Социети оф Непхрологи открила је да је унос црвеног меса „снажно повезан“ са ризиком од завршног стадијума бубрежне болести (ЕСРД) на начин који зависи од дозе. У међувремену, живина, риба, јаја и млечни производи нису били у корелацији са повећаним ризиком од ЕСРД.
И аутори студије и Рамин препоручују замену црвеног меса протеинима биљног порекла кад год је то могуће. Орашасти плодови и семенке, интегралне житарице, пасуљ и махунарке и поврће богато протеинима као што су грашак и броколи сматрају се опцијама за здравље бубрега.
Пијење дијеталних безалкохолних пића
Према клиници Маио, вештачки заслађивачи могу бити безбедни за здраве одрасле особе да их конзумирају умерено. Међутим, нека истраживања о дугорочној, свакодневној употреби вештачких заслађивача сугеришу везу са већим ризиком од можданог удара, срчаних болести и смрти уопште.
Једна студија сугерише да дијетална газирана пића направљена са вештачким заслађивачима такође могу да нашкоде здрављу бубрега.
- Пре неколико година, у 11-годишњој студији Харвардске медицинске школе на више од 3.000 жена објављено је да је дијетална сода повезана са двоструким повећањем опадања здравља бубрега“, додаје Рамин, напомињући да су исти резултати нису били реплицирани у студији безалкохолних пића.заслађени шећером.
Ово је навело истраживаче да закључе да су негативни ефекти на бубреге повезани са вештачким заслађивачима који се налазе у овим пићима.
- Мој савет: држите се воде - позива уролог - Нема калорија и много је бољи за скоро сваки систем органа у вашем телу, укључујући бубреге."
Конзумирате алкохол
Према НКФ-у, испијање четири алкохолна пића дневно може удвостручити ризик од хроничне болести бубрега. Бити пушач може повећати овај ризик.
- Појединци који такође пуше имају још већи ризик од проблема са бубрезима. Тешки пушачи имају око пет пута већу шансу да развију хроничну болест бубрега од људи који не пуше или не пију превише алкохола - пише организација.
Слично, појединци који злоупотребљавају лекове против болова или друге лекове имају већи ризик од развоја проблема са бубрезима.
Ово важи за лекове против болова без рецепта, као што су нестероидни антиинфламаторни лекови (НСАИД) и аналгетици.
Пијете превише кофеина
На крају, Рамин препоручује да се држите подаље од прекомерног кофеина у исхрани.
- Будући да је кофеин стимуланс, превише може да повећа крвни притисак, што повећава стрес на бубреге и доводи до њиховог 'преоптерећења - објашњава он, додајући да дугорочни ефекти овога могу укључити отказивање бубрега.