ХИПОХОНДРИЈА - СТРАХ ИЛИ БОЛЕСТ? Ево како да откријете да ли сте "УМИШЉЕНИ БОЛЕСНИК"!
Опседнути болешћу!
Када прочитају неки чланак о здрављу или гледају емисије са здравственим темама, хипохондри постану убеђени да имају проблем о којем се говори. Главобољу тумаче као неизлечиву болест мозга, пробадање у грудима као скори инфаркт, а мрљу на кожи као малигну појаву.
Хипохондрија: страх или болест?
ЗДРАВЉЕ СЕ КРИЈЕ У СТОПАЛИМА! Обратите пажњу на њихов ИЗГЛЕД, а ево који су ПРВИ СИМПТОМИ проблема!
НЕ ГРЕШИТЕ ВИШЕ! Ево које БРАШНО се користи за ХЛЕБ, а које за ПОСЛАСТИЦЕ!
У чланку једног америчког медицинског магазина неко је хипохондре дефинисао мајсторима за интерпретацију симптома. Тачније, особама које су увиек спремне на ослушкивање сигнала властитог тела и објашњавање истих на драматичан начин. Таквих знакова је безброј и веома су чести код хипохондара, особа које у толикој мери осећају неконтролисан страх од болести да стално мисле како их је задесила. Не могу ни прочитати неки чланак о здрављу или гледати емисије са здравственим темама а да не постану убеђени да имају проблем о којем се говори. А интернет је њихово најгоре проклетство: уписују симптоме у Google и сваки пут упуштају се у све страшнију авантуру потраге за резултатима на медицинским сајтовима и блоговима како би сами себи поставили дијагнозу.
Психијатри објашњавају да је фокусирање на најтеже болести дио механизма који управља понашањем једног хипохондра, његовим односом према тиелу и здрављу. Неизлечиве болести често су оне с најразличитијим симптомима које није лако идентификовати, а теже их је медицински негирати.
Умишљени болесници
Иако су годинама предмет подсмеха и разних шала на свој рачун у стилу чувеног редитеља Вудија Алена, једног од најпознатијих и најочитијих случајева ове врсте, новија истраживања показала су да су такозвани "умишљени болесници" такви само до одређене тачке. Хипохондрија ће се сматрати болешћу, комплексним феноменом с биолошким, неурохемијским и психолошким аспектима, те као таква бити третирана и лечена. У Америци је установљено да је 5% пацијената који се обрате лекару хронично забринуто за властито здравље, што преведено у доларе значи да се годишње потроши 20 милијарди долара на непотребне клиничке прегледе.
ЖЕЛИТЕ ЗАДЊИЦУ У КОЈУ ЋЕ СВИ ГЛЕДАТИ? Ове ВЕЖБЕ вам гарантују НАЈБРЖЕ РЕЗУЛТАТЕ икада!
Ако не једеш, болеће те стомак!
Данас се хипохондрија сматра неуровегетативном сметњом која има много заједничких тачака с болестима као што су анксиозност, опсесивно-компулзивни синдром и депресија (сматра се да је чак 70% хипохондара депресивно). Такве патологије обично негативно утичу на начин живота и друштвени живот особа које од њих пате.
Ако у кинематографији и литератури особе опседнуте властитим здрављем изазивају симпатију, саосећање и шале (као, например, епитаф на гробу хипохондра – Јесам вам рекао да сам болестан), на пољу медицине озбиљно се истражују терапије које би им помогле да превазиђу овај проблем. Док хипохондар усмерава пажњу на сваки, макар и најситнији сигнал властитог тела, интерпретирајући га на погрешан начин, у нормалним условима такве сигнале не би ни примећивали.
ПОЧНИТЕ ОДМАХ: Савети за НОВОГОДИШЊИ детокс од којег ћете ЗАБЛИСТАТИ, а ту је и ИЗНЕНАЂЕЊЕ за крај!
До настанка хипохондрије углавном долази код особа чије осећаје током одрастања одрасли нису коректно тумачили, него су им придруживали евентуалне физичке сметње (Неће да плива, можда се не осећа добро! Ако не једеш, болеће те стомак!). Због тога је хипохондрију најефикасније третирати когнитивно-бихевиоралним приступом (терапеут процењује и анализира интеракције појединца у односу на мисли, емоције и понашање, помажући му да их препозна), евентуално у комбинацији са лековима, како би пацијент био спреман да прихвати ризик (Могао бих бити болестан!) и постати свестан властитог страха. Пацијент с временом научи да се концентрише на процесе који су активирали негативна размишљања, не дајући им да се даље развијају у песимизам.