ГИНЕКОЛОГ УПОЗОРАВА: Без ових НАМИРНИЦА НЕМА интимног ЗДРАВЉА, многе жене их запостављају у исхрани
Веома су здраве!
Уравнотежена исхрана се састоји од угљених хидрата, масти и протеина, али и витамина и минерала. Наравно, све скупине нутријената су важне, али гинеколози се слажу да би требало да једете више здравих масти. Оне се налазе у авокаду, орашастима плодовима, семенкама, риби и биљним уљима.
Осим што су повезане са смањеним ризиком од болести, здраве масти су корисне за плодност, репродуктивно здравље и трудноћу. Ево зашто гинеколози желе да их једете више:
РОЂЕН ЈЕ КАО ЗДРАВА БЕБА, а онда је изненада преминуо: ЈЕФТИНИ ТЕСТ је могао да му спасе живот!
ХОРОСКОП ЗА ЈУН: Ретроградни САТРУРН ће УЗДРМАТИ многе, НАЈТЕЖЕ следи за Јарца и Рибе
Побољшавају апсорпцију витамина
Витамини А, Д, Е и К су топиви у мастима. Национални институт за борбу против рака наводи како се такви витамини отапају у мастима и уљима, и складиште се у телесном масном ткиву и јетри.
"Важно је за све, али посебно за жене, да укључују здраве масти у своју исхрану. Здраве масти су потребне за апсорпцију витамина топивих у мастима који су неопходни за производњу и одржавање правилне функције хормона", рекла је др мед. Ниту Бајекал, гинеколог са више од 35 година клиничког искуства.
Исто тако, витамин Д виталан је за труднице. Ниски нивои овог витамина повезани су с прееклампсијом, гестацијским дијабетесом и неповољним исходом трудноће. Конзумирање пуно здравих масти може помоћи да се ти есенцијални витамини лако апсорбирају.
Здраве масти могу смањити симптоме ПМС-а
ПМС или предменструални синдром погађа многе жене на различите начине. Више од 90 посто жена је искусило симптоме предменструалног синдрома, а неки од њих су:
- промене расположења
-надутост
- главобоља
- акне
- промене апетита
- анксиозност
- депресивно расположење
- проблеми са спавањем
"Здраве масти побољшавају апсорпцију витамина који су потребни да би се смањили симптоми ПМС-а. Уз све то, здраве масти помажу у производњи хормона попут прогестерона и естрогена те помажу у њиховој равнотежи како би се осигурала правилна регулација менструалног циклуса. Флуктуације ових хормона доводе до менструалних неправилности", рекао је гинеколог Данијел Бојер.
Можете за међуоброк конзумирати орашасте плодове или можете чешће јести рибу богату омега-3 масним киселинама како бисте се успешно борили против ПМС-а.
Подржавају плодност и трудноћу
Гинеколози специјализовани за плодност, репродуктивно здравље и трудноћу наглашавају да је исхрана изузетно важна за ово подручје здравља.
"Труднице би требало да унесу препоручене дневне дозе здравих масти, јер оне побољшавају апсорпцију есенцијалних витамина као што су витамин Д, А и Е који су потребни за здраву трудноћу и развој фетуса", нагласио је др Бојер.
Осим тога, здраве масти садрже и есенцијалне нутријенте, као што су фолати и калијум, који су важни за трудноћу.
"Ови нутријенти су потребни у производњи хормона плодности, попут естрогена, како би се осигурала овулација, а битни су и за одржавање трудноће", рекао је др Бојер.
Како бисте одржали хормоне на здравом нивоу, важно је шта уносите.
"Хормони попут естрогена, прогестерона и тестостерона одговорни су за репродуктивно здравље и захтевају масти", рекла је др медицине Шахин Гадир, ендокринолошлиња и гинеколошкиња.
Ублажавају болове полицистичних јајника и ендометриозе
Кад проговарају о синдрому полицистичних јајника и ендометриози, прво што жене истичу су болови кроз које пролазе. Неретко се та два здравствена проблема мешају, али они су различити. Заједничко им је то што оба утичу на плодност.
Иако ни синдром полицистичних јајника ни ендометриоза немају лек, могу се лечити лековима против болова који се могу купити без рецепта, а у неким случајевима и хируршким захватом. Сматра се да исхрана помаже у ублажавању неких симптома.
"Храна богата омега-3 и омега-6 масним киселинама има противупална својства која могу смањити бол и нелагоду које жене доживљавају у подручју карлице, узроковане ендометриозом", казао је др Бојер.
Додаје како храна богата масним киселинама може помоћи и у управљању неправилностима циклуса ребалансом хормона који регулишу менструалне циклусе. То дакле може помоћи у смањењу симптома синдрома полицистичних јајника.
Људи са високим нивоима ЕПА (врста масних киселина) у крви имали су 82 посто мање шансе да ће имати ендометриозу у поређењу са особама са ниским нивоима ЕПА, према прегледу из 2014. објављеном у часопису Репродуцтиве Сциенцес.
Топ пет здравих масних намирница
Иако постоји много намирница које садрже здраве масноће, неке намирнице садрже велике количине њих и требало би да им дамо предност у конзумирању кад год можемо:
- Риба
- Орашасти плодови (укључујући маслац од орашастих плодова попут маслаца од бадема и маслаца од кикирикија)
- Семенке као што су chia и ланене сјеменке (увек бирајте млевено ланено семе приликом конзумирања)
- Маслиново уље и уље авокада
- Авокадо
Не знате како да додате ове намирнице у своју исхрану? Ми имамо рецепте за вас.
Намаз са авокадом
Састојци за 2 особе:
- 2 тврдо кувана јаја
- 1/4 авокада
- лимунов сок
- босиљак
- со, бибер
Припрема:
Јаје и авокадо огулите и изгњечите их виљушком. Додајте лимунов сок, со и бибер према укусу. Све добро измешајте. На крају умешајте ситно исецкани босиљак. Послужите уз домаћи благо препечени ражени хлеб, са сунцокретовим и бундевиним семенкама.
Chia пудинг
Састојци:
- 225 мл млека
- 50 г chia семенки
- 3 кашичице какаа у праху
- мало соли
- 1 кашичица меда
- 40 г тамне чоколаде (минимално 75% какаа)
Припрема:
Све састојке осим чоколаде ставите у већу посуду и добро промешајте да се сједине. Оставите да одстоји барем сат времена, да би chia повукла воду и направила желатинозну смесу. Украсите по жељи и сервирајте.
Пре сервирања по врху можете нарендати тамну чоколаду, можете додати и пар гоџи бобица или свежег воћа. Такође, chia пудинг можете посути сецканим бадемом или кокосом.