ИГРА ВАМ ОКО И СТВАРА ВАМ НЕЛАГОДУ? Нисте једини, а за ову појаву постоји неколико разлога
Постоји безброј окидача који могу изазвати трзање очију
Да ли сте икада мирно седели, а онда осетили да вам се око трза као лудо? Веровали или не, то је прилично честа појава код свих људи.
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/02/08/shutterstock_2061431051.jpg?itok=Sb4sJqkR)
АКО КОСТИ БОЛЕ КАД СЕ ВРЕМЕ МЕЊА, ТЕЛО ВАМ ШАЉЕ УПОЗОРЕЊЕ: Године су важан фактор, само у 1 случају је БЕЗАЗЛЕНО
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/02/07/shutterstock_1669947367.jpg?itok=S-tQmCHN)
ВЕЛИКА ПРЕВАРА СА ХЛЕБОМ! Подваљују ОБОЈЕНИ као црни хлеб и СКУПО га плаћамо! Нутрициониста открива трик за проверу и ЗДРАВ РЕЦЕПТ
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/11/19/srce.jpg?itok=R_55Y0LO)
Ова ТРИ ЗАСТРАШУЈУЋА СИМПТОМА забрињавају људе, а лекари тврде да су најчешће ПОТПУНО БЕЗОПАСНИ
Постоји безброј окидача који могу изазвати трзање очију. Сазнајте да ли је ова појава, у вашем случају, нешто што можете сами да решите или је потребно да што пре посетите лекара.
Стручњаци из Очног центра Kellog при Универзитету Мичиген, истичу да је трзање очију подељено у три категорије. Њихова научна имена су: миокимија, бенигни есенцијални блефароспазам и хемифацијални спазам.
Лаички, миокимија је најчешћи облик трзања очију и развија се због одређеног животног стила, па је самим тим на њу могуће утицати. Бенигни есенцијални блефароспазам и хемифацијални спазам, с друге стране, су озбиљнији медицински проблеми и ако бисте посумњали на њих, требало би да посетите лекара.
Блефароспазам је научно име за трајно неконтролисано трзање очију које је, најчешће, наследно или у вези са неким тежим неуролошким оболењима. Овакви трзаји се понављају и трају од неколико минута до неколико сати.
Готово их је немогуће игнорисати и захтевају одлазак код лекара. За разлику од њих, трзаји који су последица животног стила су краткотрајни и ретки.
Зашто ми очи играју?
Научници су систематизовали 6 главних узрока због којих нам се догађају трзаји ока. Офталмолог Брад Brocwell, један од челних људи фирме New оптицс, саветује како решити ове проблеме.
Стрес
Висок стрес је један од узрока број један за трзање очију. Зато, ако осетите трзаје, размислите шта је то што вам је појачало тензију последњих дана. Можа имате превише посла, породичне проблеме, напорне пријатеље… Шта год да је у питању, поставите границе и смањите стрес.
Напрезање очију
Ако сте проводили много времена на телефону, таблету или рачунару могу вам се догодити невољни трзаји ока. Тада је време за правило 20 – 20 – 20. То у суштини значи да би сваких 20 минута требало да скренете поглед са екрана и да бар 20 секунди гледате у неки објекат који је удаљен 20 стопа (око 6 метара). Ова необична вежба даје очима прилику да се ресетују и одморе.
Недостатак сна
Још један разлог којег се ваше очи насумично трзају? Нисте се добро одморили. Ово је јасан знак да вам је потребно неколико додатних сати сна. Одрасле особе требало би да спавају сваке ноћи између 7 и 9 часова. Ово ће можда оставити по неки послић недовршеним, али ће вам ваше тело и очи бити захвални.
Прекомерни унос кофеина
Када пијете пуно кофеина, ваше тело се пуни вишком енергије. Овај вишак некада има позитивне ефекта као што је боља пажња, али може да изазове и негативне, рецимо, трзање очију. Стога, ако приметите да вам се очи редовно трзају када попијете, рецимо, три шољице кафе дневно, покушајте да смањите на једну или две.
Прекомерна конзумација алкохола
Превише алкохола може да доведе не само до замагљеног вида, већ и до трзања очију. Као и код кофеина, најбољи начин да избегнете ове симптоме је да смањите количину алкохола коју пијете.
Суве очи
Ако су вам очи супер суве, то би могао бити узрок нехотичних трзаја очију. Трзање изазвано сувим очима може се лако решити вештачким сузама без рецепта.
Како зауставити трзање очију
Осим уколико су трзаји очију последица вашег здравственог стања, сасвим ће довољно бити да промените животне навике. Спавајте више, смањите унос алкохола и кафе и водите рачуна о напрезању очију – поручују стручњаци из Мичигена.
Ако откријете да промене у начину живота нису донеле приметно побољшање, време је да закажете термин код лекара. То би требало да урадите ако трзаји трају неколико недеља или приметите још неке промене: двоструки вид, лошији вид, црвенило ока, осетљивост на светлост, спуштање капка…