Имате одређене симптоме, мислите да сте у ПМС-у, а уствари можда патите од ОВЕ опасне болести!
Излечиво је, само ако будете истрајни...
Да ли сте некад чули за гранични поремећај личности?
У питању је психичко стање од којег пати између 1 и 6 одсто популације. Ипак, верује се да недијагностикованих случајева има много, много више, а ако је судећи према симптомима, можда ћете чак помислите да сте и сами међу њима!
ЈЕДЕТЕ СВЕ, КИЛОГРАМИ СПАДАЈУ: Погледајте због чега је ЈАПАНСКА ДИЈЕТА хит у свету
Гранични поремећај личности (ГПЛ) чешће погађа жемне него мушкарце, а један од најизраженијих симптома је, веровали или не, дуга историја нестабилних емотивних веза!
Разлог томе су већим делом нестабилне и импулсивне емоције, којима су склоне особе које пате од ГПЛ. У једном тренутку, особа идеализује некога, док већ у следећем осећа невероватну мржњу према истој особи. Из тог разлога, особе које пате од ГПЛ имају врло интензивне и бурне везе. Неки симптоми су слични онима које жене проживљавају у ПМС-у. У једном тренутку је све у реду и како треба, у другом већ губи живце, бесни, плаче и тако у круг.
НЕ ПАНИЧИТЕ, НИЈЕ ОДМАХ ТРУДНОЋА: Могући разлози због којих вам касни менстурација
Откријте и 7 других знакова граничног поремећаја личности:
1. Интензиван страх од напуштања, било реалан или имагинаран.
2. Ризиковање без размишљања о последицама, нарочито када постоји могућност самоповређивања, попут насилничке вожње, ризичног секса и злоупотребе различитих супстанци.
3. Покушај самоповређивања или самоубилачке мисли. Људи са ГПЛ обично не покушавају самоубиство када се повређују, већ желе да избаце без из себе тако што ће осетити физички или дубок емоционални бол.
4. Несигурност. Људи који пате од ГПЛ осећају да су другачији, а своја осећања често описују као изгубљеност и празнину.
5. Параноја и бег из стварности. Веровање у ирационалне ствари често доведе ове људе до стања да психички уопште нису присутни.
6. Интензиван бес. Често је изазван потпуно тривијалним стварима, а испољава се чак и насилним акцијама.
7. Људи који пате од ГПЛ су често емоционално нестабилни. Смењују се интензивна анксиозност, депресија, а затим се јавља нека друга јака емоција, piše Spring.org.uk. Оваква расположења трају од неколико сати до неколико дана.
Лечење граничног поремећаја личности укључује борбу са емоцијама. Често се преписују и антидепресиви, јер су људи са овим проблем често депресивни или пате од других менталних поремећаја, попут посттрауматског стреса.
Узрок ГПЛ није сасвим утврђен, али верује се да пресудну улогу имају генетски и фактори из околине, као што је случај са већином менталних болести. Срећом, већина људи успе да се опорави од граничног поремећаја личности, ако се стрпљиво посвети лечењу.