ИСТИНА НА ВИДЕЛО: Да ли су млечни производи здрави и да ли од њих имамо неке КОРИСТИ!
Здравље на првом месту.
Млечни производи чине саставни део свакодневне исхране. Свакодневна употреба ових производа је препоручљива посебно деци која се развијају, јер минерали који су садржани у овом типу производа су потребни како би се обезбедио уједначен унос минерала којих нема у другим намирницама.
Прерађено кравље млеко садржи отприлике 87% воде и остатак чврстих материја. Велику количину млечног садржаја чине растворљиве масне киселине, док остатак чине комбинације протеина, карбохидрата, минерала и друге мање присутне супстанце. Овакав састав у млеку чини га једним од скоро савршених напитака које је природа створила.
Милош Биковић искрено: ДЕВОЈКА ТРЕБА ДА СЕ РАЗВИЈА И УЧИ, А НЕ ДА ВИСИ НА ИНСТАГРАМУ
Опште је познато да је млеко богато хранљивим састојцима као што су: калцијум, фосфор, магнезијум, протеини и други. Калцијум јача кости, док фосфор помаже транзицији калцијума при његовој апсорпцији костима. Сем тога, фосфор је битан како би се одржао баланс фосфора/калцијум у структури кости. И представља добар извор Б2 витамина који потпомаже одржавању здраве коже и очију.
Млечни производи су богати високо квалитетним протеинима. Протеини из сурутке чине скоро 18% од укупне количине протеина из млека. Касеин, вредан протеин који садржи све битне амино-киселине, може се наћи само у млеку. Чини чак 82% од укупне количине протеина који се налазе у млеку и користи се као стандард поређења протеинске вредности код других намирница. Протеини су потребни за изградњу и обнову ткива тела, тако и за формирање потребних антитела која циркулишу у крви и помажу како би се сузбиле и спречиле инфекције.
Прочитајте и:
Јогурт, као још један млечни продукт, производи се ферментисањем куваног млека културама бактерија које проузрокују стварање млечне киселине од лактозе. Стварање млечне киселине у јогурту или киселом млеку доводи до промене структуре беланчевина и масти у млеку па оно постаје лакше за варење.
Бактерије које су присутне у млечној киселини не треба да вас брину, јер спречевају развој других микроорганизама и спречавају развој штетних бактерија у цревима. Тако да на неки начин они чувају цревну флору и чине је здравом. Такође су заслужне за стварање витамина Бгрупе и уопште потпомажу правилном раду органа за варење. Јогурт је још један од извора који обилује потребним минералима, аминокиселинама и протеинима који су нам свакодневно потребни.
Захваљајући количини калцијума и калијума који се налазе у јогурту или киселом млеку, подстиче се избацивање прекомерних негативних нежељених материја попут соли што је јако корисно за одржавање здравог ритма срца и спречавања хипертензије. Млечна киселина такође има добру страну зато што штити зубе и десни од пропадања својим саставом и микроорганизмима који не дозвољавају појаву бактерија.
Састав јогурта и других прозвода који садрже млечну киселину је такав да обилује аминокиселинама који су јако погоднипосле дугог периода вежбања, како би омогућили да се протеини вежу за мишиће да не би дошло до опадања мишићне масе.
ВАЖАН ВОДИЧ ЗА РОДИТЕЉЕ: Ово никако не смете радити беби и малом детету када има температуру!
Неоспорно је да млеко и млечни производи представљају невероватан извор добрих материја, али као и са свим стварима и са њима не треба претеривати. Млечне производа би требало конзумирати скоро при сваком оброку због целокупно доброг утицаја на цревну флору и многобројних других ефеката које имају у одржавању баланса и пружајући нам неопходне количине минерала, као и одржавајући нас здравим.