ЈЕСЕН СТИЖЕ, ПРИПРЕМИТЕ СЕ: Хладнији дани нам доносе и неке нежељене изазиваче инфекција!
Пазите се!
Јесења идилична атмосфера се може покварити када чујемо да неко кија или кашље. Одмах нам се јави потреба да се склањамо од људи, излазлазимо из просторија у којима они бораве. То је све у циљу да се инстиктивно заштитимо од напада патогена.
Кад наступе хладнији дани, у току јесени и зиме, респираторне инфекције се све чешће јављају.
Не можете да ЗАСПИТЕ? Само напишите ОВО на папир: ОДМАХ ЋЕТЕ ЗАСПАТИ!
Ако желите бољи живот, данас почните да пишете дневник и десиће се чудо!
МАЛО КОШТА, А ПРАВИ ЈЕ РУДНИК ЗДРАВЉА! Стара 2000 година, ова супер храна, јача срце, чува мозак...
Већина људи је убеђена да се то дешава због изложености нижим температурама. Међутим, то је велика заблуда.
Запитајмо се како то да Ескими, код којих је већином године температура у минусу, имају најмању учесталост обољевања од респираторних инфекција.
95% респираторних инфекција је узроковано вирусима, а свега неколико посто бактеријама. На тако ниским температурама оба узрочника инфекција немају много шансе да преживе, што заправо онемогућава да се инфекција догоди.
Излагање хладноће је још један од метода за подизање имунитета која се све чешће примењује и код мале деце, поготову у Русији. Доказано је да излагање тела ниским температурама током краћег периода, смањује периферну циркулацију, па сва крв одлази дубље у органе, што им изузетно прија. Такође, долази до активирања и имуног одговора, и јачања имунитета.
Одговор је врло једноставан: због дужег боравка у затвореним просторијама.
Људи се током зиме ̎ушушкавају ̎ у својим домовима, простор се мање проветрава због уштеде енергије. Зима је празнични период када се породице и пријатељи окупљају у већем броју у домовима које се греју, где вируси и бактерије имају велику шансу да опстану.
Често ћемо чути у друштву поруку: ̎Заштити руком уста када кијаш и кашљеш! То је такође једна од заблуда да се пренос изазивача инфекција преноси једино капљичним путем.
Уколико неко кине у марамицу или руку, и након тога их не опере, ето нама преноса инфекције.
Заправо, инфекција се најчешће преносе додиром, преко предмета, а код деце дечијих играчака.
Зато је превентива пре свега редовно прање руку, дезинфекција предмета и играчака, а тек на крају је и редовно проветравање просторија.
Празнична атмосфера доноси много лепих тренутака, породичних окупљања и комуникације са најближима. Да бисмо у потпуности уживали са породицом без респираторних инфекција, требало би радити на имунитету и превенцији преноса инфекције.
Најприроднији начин на који можемо унапредити свој имунитет је увођењем црвеног воћа у свакодневицу, који поред витамина Ц обилује и антиоксидансима.
Прополис, мед и производи од меда, су такође добар избор, богати полифенолима и једни од најјачих, природних антимикробних и антигљивичних супстанци.