СИМПТОМИ БОЛЕСНЕ ЈЕТРЕ! Почиње са СВРАБОМ КОЖЕ И жутилом, уколико ПРИМЕТИШ ово ОДМАХ се ОБРАТИ ЛЕКАРУ!
Реагуј на време!
Јетра је орган који још називају и чистачом организма, тако да је један од најбитнијих у људском телу. Због тога је веома битно да остане здрава и неоптрећена, а то се постиже здравим животним навикама, здравом исхраном и конзумацијом течности, где укључујемо воду, биљне чајеве, природне, цеђене сокове, а алкохол сведите на минимум.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/04/07/profimedia-0538397519.jpg?itok=4wDP93ao)
СПРЕЧАВА СТАРЕЊЕ, УБИЈА БАКТЕРИЈЕ! Сваки ДАН је ЈЕЛА БЕЛИ ЛУК, а ево КАКО се то ОДРАЖАВА на ОРГАНИЗАМ!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/04/07/shutterstock_1786912571.jpg?itok=txlTChyI)
Ово ти НИКАДА НЕ БИ ПАЛО НА ПАМЕТ: Ево чиме можеш да очистиш СТАКЛО да заблиста, а кошта само ПЕТ ДИНАРА
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/04/07/shutterstock_1103321171.jpg?itok=MY9UknN_)
Реши се ВЛАГЕ И БУЂИ са зидова ЗАУВЕК: Треба ти само ова 4 природна састојка која имаш у кући! (РЕЦЕПТ)
Који су симптоми болесне јетре?
- Знаци и симптоми обољења јетре могу укључивати:
- Жућкаста кожа и беоњаче очију (жутица)
- Хронични замор или прекомеран умор
- Бол и оток у стомаку (нарочито са доње десне стране)
- Едем или оток ногу и чланака
- Необјашњив свраб коже
- Тамна боја урина
- Бледо бела столица или крвава или боје катрана
- Мучнина или повраћање
- Губитак апетита
- Тенденција за лако стварање модрица.
Постоје неки случајеви када су симптоми тако благи или неспецифични, тако да основно стање јетре остане занемарено или незапажено. Како напредује инсуфицијенција јетре, симптоми могу постати озбиљнији.
Фактори који повећавају ризик
- Тетоваже и/или пирсинг на телу
- Примање трансфузије крви пре 1992. године
- Контакт са крвљу и телесним течностима других људи
- Незаштићени полни односи
- Излагање одређеним хемикалијама или токсинима
- Дијабетес
Шта даље?
Како би проценио степен оштећења и утврдио да ли је време за операцију јетре, лекар ће вероватно извести комбинацију следећих тестова, укључујући:
- комплетну крвну слику уз хепатограм (анализа јетрених ензима трансаминаза као што су АЛТ и АСТ, алкалне фосфатазе, амилазе, билирубин)
- тестирање функције јетре, уз физички преглед
- скенер (ЦТ) абдомена
- абдоминални ултразвук
- магнетна резонанца
- биопсија ткива.
Које су компликације обољења јетре?
Када оштећење јетре постане хронично, обољење јетре може довести до ожиљака, што је познатије и као цироза јетре. Ово стање може на крају довести до отказивања рада јетре, што често доводи до смрти.
Цироза може такође довести до рака јетре. Код неких људи, симптоми цирозе су први знаци обољења јетре. Срећом, рак јетре се сматра ретким и често се лечи уклањањем дела јетре, трансплантацијом, хемотерапијом и/или зрачењем.
Лечење јетре
Као и код већине стања, лечење болести јетре варира у зависности од специфичне дијагнозе и фазе прогресије болести код сваког појединца. Што пре се открије проблем, то су боље шансе за излечење. Болести јетре у раној фази се чак могу решити модификацијама у начину живота, као што су престанак конзумирања алкохола, здрава исхрана и губитак тежине (уколико је то потребно). Више напреднија прогресија болести јетре, рак јетре или друге озбиљне компликације ће захтевати операцију јетре, употребу одређених лекова и друге методе лечења.