КАКО се мења В*ГИНА после порођаја: Ово ти НИКО није рекао! 7 БРУТАЛНИХ чињеница које сигурно НЕ ЗНАШ!
Све се мења!
Током трудноће женско тело трпи огромне промене, које су и више него видљиве. Оно што је скривено и о чему се не прича, јесу промене које настају на вагини.
Вагина ће након порођаја бити опуштенија, мекша и отворенија. Можда ћете осећати и видети да је отечена и модра и то је нормално.
Могућа сувоћа вагине
Без обзира како сте се осећала након порођаја, пад хормона изазива сувоћу и осетљивост вагине што утиче на недостатак жеље са сексом и могућу нелагоду приликом односа.
Треба да знате да ће вам бити потребно неколико недеља да се вратите у нормално стање.
Слабљење мишића карлице
Током трудноће и након порођаја долази до слабљења мишића карлице, који су веома важи за статику и функцију полних органа и мокраћне бешике.
Колико ће мишићи да ослабе зависи од неколико фактора, укључујући величину ваше бебе, дужину порођаја, па чак и ваше гене.
Вежбање током трудноће и након порођаја одлична је превенција. С обзиром на то да мишиће дна зделице не употребљавамо док се бавимо спортом или неком другом физичком активношћу, Кегелове вежбе најбољи су познати начин одржавања њихове еластичности и функције.
ОПЕТ БИ ДА БУДЕ СРПСКА СНАЈКА: Адријана Лима БАЦИЛА око на нашег прослављеног спортисту
БИЗАРНО И ПОМАЛО СМЕШНО: Ево на који НАЧИН је Саша Ђорђевић постао репрезентативац Југославије
ДОК НИКОЛА БЛИСТА У КИНИ: Цео свет прича о његовој ДЕВОЈЦИ... (ФОТО)
Вагинално пуцање
Вагинално пуцање је спонтано (што значи да лекар није направио рез) раздирање међице (подручја између вагине и ануса) које се појављује када беба излази кроз вагинални канал.
То спонтано пуцање најчешће се догађа код првороткиња, ако је беба већа, ако је порођај индуциран или ако се ради о породу вакуумом. Постоје четири ступња вагиналног пуцања, сви могу бити болни, али неки од њих захтевају шавове и могу утицати на ваш мишићни прстен.
Бол током мокрења
Ако осећате да тешко мокрите након порођаја због шавова, гледајте да прскате то подручје с топлом водом како бисте олакшале бол. Затим лагано тапкајте газом како бисте осушиле то подручје. Такође, пијте довољно воде, јер ће урин бити блажи и мање ће болети.
Инконтиненција
Реч је о табу теми којој је женама неугодно да причају након порођаја.
Порођај природним путем повећава могућност развијања стресне уринарне инконтиненције, а чешћа је код жена које су родиле више пута. До стресне инконтиненције најчешће долази код кијања, кашља, смеха и дизања терета, а најчешће нестаје неколико недеља након порођаја.
Друга врста је ургентна уринарна инконтиненција, која укључује јаку и изненадну потребу за мокрењем. И она се више развија код вагиналног порођаја, а у већини случајева је могуће лечити без лекова или операције, кроз Кегелове вежбе, које јачају мишиће карлице.
ДЕЛУЈЕ ЈАКА АЛИ... Беквалчева крије велику бол "Моја тужна реалност..." Отворила душу (ФОТО)
ПРОЦУРИЛА ИНФО ДА ЈЕ ТРУДНА! Огласила се Николија и решила недоумице - ево шта каже о принови! (ФОТО)
"БОЛЕСНИК!" Дабовићка навукла гнев - објавила слику синчића са НАРГИЛОМ у устима! Родитељи у шоку!
Потенцијални ризик од пролапса
Трудноћа и вагинални порођај најчешћи су узроци спуштања карличних органа, нарочито ако је реч о компликованој или вишеплодној трудноћи, новорођенчету веће порођајне тежине или дугом трајању порошаја.
Такође, мајке које убрзо након што роде бебу почну с физичким радом, пуно ходају, сагињу се и умарају - имају веће шансе за неугодним симптомима спуштене материце или других карличних органа.
Пролапс се може побољшати временом и у зависности од тога колико је озбиљан, можда чак и не захтева озбиљније лечење. Блажи случајеви пролапса могу се лечити неинвазивним методама.
За жену је најједноставније да редовно практикује популарне Кегелове вежбе, које значајно могу да успоре спуштање урогениталних органа, уколико се изводе правилно и редовно.
Такође, уграђивање вагиналног прстена у вагину подиже мокраћну бешику, мокраћну цев и фиксира материцу, али нажалост - жене осетљиве на производе од латекса не сму да га користе, а ни упале узроковане прстеном нису ретке.
Сексуални односи ће бити другачији
Ако сте спремне за сексуални однос, имајте на уму да ће неке ствари вероватно бити мало другачије.
Бол -У већини случајева, бол у првих неколико сексуалних односа након порођаја у потпуности је нормална и пролази.
Осетљивост и вагинална сувоћа- ваш природни лубрикант највероватније неће бити као пре. Стога заједно с партнером посегните за вештачким и будите креативни.
Дојење може имати негативан утицај на сексуални живот: Дојење помаже да се повежете с бебом и да јој пружите основне храњиве материје. Али, може довести и до вагиналне сувоће због ниже разине естрогена. Ако не дојите, влажност вагине требало би да се врати у нормалу за неколико недеља.