КАРДИОЛОГ препоручује ТРИ НАМИРНИЦЕ: Ова ХРАНА је од пресудног значаја за ЈАК ИМУНИТЕТ и здравље СРЦА
Један од предуслова је и здравље црева и органа за варење!
Према кардиологу Вилијаму Дејвису, микробиоми из црева могу утицати на јачање имунитета, рад мозга и здравље срца. Постоје намирнице које су управо добре за функционисање рада мозга, пробаву, а тиме и цревну флору.
Ево о којим се намирницама ради:
ЈУТАРЊА НАВИКА НОВАКА ЂОКОВИЋА: Ово пије на празан стомак, чини ЧУДА ЗА ЗДРАВЉЕ, а користе и ДЕЦА
БИК ДА ПРОМЕНИ РЕЖИМ ИСХРАНЕ, РИБА ИМА ПОРОДИЧНЕ ПРОБЛЕМЕ: Хороскоп за УТОРАК је ту, погледајте шта вам предвиђа
Месо
Кардиолог који саветује месо? То се не виђа често јер знамо како прехрана која се базира за воћу и поврћу се повезује са здрављем срца. Занимљиво је како је Америчка унија за срце објавила како особе које прате план прехране богат воћем и поврћем имају боље здравље срца за чак 16 посто. Али Давис под месо мисли оно из узгоја на пашњацима, те наводи како је месо важан део здравља нашег срца, посебно изнутрице које у себи садржи витамине, гвожђе, цинк, магнезијум, селен те топиве витамине.
Ако не можете јести изнутрице, он саветује да једете месо с кожом и костима те додаје како је модеран човек заборавио да су се некада јели и језик и срце, јетра и остали делови животиње, па данас примећује (што је по њему глупа навика) да се купује месо без коже и костију, а приликом тога заборављају колико се нутријената налази у њима, попут колагена и хијалуронске киселине. Према речима овог лекара тако уствари бацамо све што је добро за срце и пробаву. "Спремите масноће, кожу и кости и од њих направите супу", саветује.
Махунарке
Оне су пуне влакана који ће смањити ниво лошег холестерола и тако подржавати здравље срца, из то микробиота у цревима ће такође имати велике користи од њих јер потичу развој добрих бактерија. Но када их нема довољно, може уништити слуз која делује као заштитни слој црева што кроз неко време може утиецати на здравље.
Иако су влакна додана готово сваком производу који можете купити у трговини, најбољи начин за надокнађивање овог нутријента је конзумирање хране природно богате влакнима. За женске особе испод 50 година препоручује се 25 грама влакана дневно, а за оне изнад 50 година старости, око 21 грам. Влакнима обилују воће, поврће, целовите житарице, хлеб и тестенине, смеђи пиринач, зоб и махунарке.
Есенцијална уља
Наука нема пуно података о кориштењу есенцијалних уља, али у многим се културама она користе ради заштите здравља. Давис каже како су добра за пробаву, а постоје и мале студије које су нагласиле како би могла бити јако корисна код оних који имају нередовну пробаву. То су уље пеперминта, који ће умирити сметње и уље наранџе које се показало добрим за здравље желуца и црева.
Свакако пре употребе морате добро проучити како се и у којим ситуацијама користе те постоје ли ограничења. Она се не би требала користити самостално већ разредити у води јер могу бити и горка и кисела. Постоји и пуно врсти уља које не смете конзумирати, па се пре коришћења информишите тако што ћете се консултовати са неким ко зна намену и састав есенцијалних уља.