СТРУЧЊАК УПОЗОРАВА - Зимница НИЈЕ ЗДРАВА за све, ево како да је конзумирате ако имате висок притисак
Будите опрезни и не претерујте!
Да ли је и у коликој мери зимница здрава, открила је нутриционисткиња Бранка Мирковић. Увелико је почела припрема зимнице, а управо је ово један од најстаријих начина чувања хране. Захваљујући њој, током целе године храна задржава нутритивне вредности, али само уколико је исправно припремљена.
Међутим, колико је термички обрађена и укисељена храна здрава, у емисији "Уранак" на К1 Телевизији детаљно је образложила нутриционисткиња Бранка Мирковић.
- Зимница је здрава и треба да једемо. То је најздравији начин чувања воћа и поврћа. Иако ајвар сви волимо да једемо, он ипак није нутритиван, али треба да га једемо - рекла је она.
Купус у томе највише предњачи, а Бранка је рекла да је он има више предности као кисели, него свеж.
Најважније је да будемо умерени и да једемо равномерно, напоменула је она и истакла да се рецепти и начин обраде данас у умногоме разликују од некадашњих.
- Некада се чак и мање шећера стављало у зимницу, а данас је он неизоставни састојак код већине домаћица, као и винобран, есенција и конзерванс, а који бактериолошки одржавају намирнице свежим на дуже стазе. Међутим, ако се претера у њима, то врло лако може негативно да се одрази на дигестивни тракт и варење - објаснила је Бранка.
- Парадајз чак и приликом кувања, задржава и најважнији састојак - ликопен, који је важан за срце и крвне судове и одличан је чистач организма. Наравно, зимница не може да има све нутритивне вредности као свеже воће или поврће, али у великој мери их задржава - додала је Бранка и саветовала да током зиме треба да једемо јабуке, дуње, бундеве.
Ко би требало да избегава зимницу?
- Могу сви да је једу, али на пример, људи који имају проблема са високим крвним пристиском, требало би кисели купус, који се састоји од доста соли, додатно да проперу водом - саветовала је Бранка и додала да је мушмула корисна за све, јер има доста влакана.
За крај саветовала је да радије изаберете домаће прозводе и намирнице, уместо увезених, јер се оне из других земаља третирају разним хемикалијама како би остале свеже док не дођу до крајње дестинације.