"КЛЕКА КАО АПОТЕКА"! Цела биљка је лековита, ПОДИЖЕ ИМУНИТЕТ, чисти крв и јетру
Клекове бобице су због своје лековитости идеалне за употребу
Клека (Јуниперус communis) је зимзелена биљка из рода четинара која расте на готово читавој северној полулопти земље.
Позната је и под именима смрека, обична боровница, клековина, смрча. Клека је растом до пола метра а лако се препознаје по игличастим листовима и зеленим или црним бобицама.
"Због тебе су МУШКАРЦИ НА ЛОШЕМ ГЛАСУ": Тинејџерка испрозивала зета јер је ОДБИО ДА ЧУВА СВОЈУ ДЕЦУ из многима неразумљивог разлога!
ВЕНЧАНИЦА СПРЕМНА - модел "сирена", с ПЕРУШКАМА! Едита открила кад се удаје и ШТА је чека ноћ пред свадбу!
Од клеке се прави сок а велику примену има и у индустрији алкохолних пића за прављење џина.
У народној медицини наше земље клека има значајно место поред нане, хајдучке траве, мајчине душице па се од ње прави посебна ракија – клековача. Клековача се користи као лек који се пије али и као јако дезинфекционо средство.
Њена примена је код кашља, болести стомака, назеба и знојења, док се као облога користи за ублажавање симптома реуме. За главобољу се препоручује превијање чела издробљеним бобицама. Код болести зелудца, јетре али и слабог апетита неколико бобица се једе пре доручка или се спрема чај. За чај је потребно прелити шољу измрвљених бобица са 1л воде и овакав чај пити 5 до 6 пута дневно.
Народни лек за болне кости
А од умерене конзумације клеке бенефит би могле имати и кости! Оне успешно ублажавају бол у коленима и зглобовима, а сматрају и како може бити од помоћи при ублажавању хроничних болова и упала попут артритиса.
Детоксикација крви
Велика особина уља од клеке је да чисти крв од разних штетних састојака попут мокраћне киселине, тешких метала, закађивача и одређених једињења и хормона произведених у самом телу.