Која контрацепција је за тебе? Докторка открива разлике у заштити и које девојке НЕ СМЕЈУ да их користе!
Није на одмет знати...
Контрацептивна средства једини су начин да се заштитите од нежељене трудноће, а нека штите и од полних болести. Презервативи, контрацептивне пилуле, спирала, само су нека од средства која се користе у ове сврхе, а гинеколог др Весна Тешић је за РТС Ординацију објаснила ко треба да користи коју контрацепцију.
"ХВАЛА СВИМА КОЈИ БРИНУ...": Огласила се Слобода МИћаловић и открила КАКО се здравствено осећа! (ФОТО)
ЗАУВЕК СЕ РЕШИТЕ САЛА НА СТОМАКУ: Нутриционисткиња и докторка откривају 8 ТРИКОВА за топљење масти!
Осам БЈУТИ трикова лејди Дајане, који су ВАНВРЕМЕНСКИ! Без ОВОГА није излазла из палате!
Најпре, она је истакла да је важно да девојке не ступају у сексуалне односе док не буду потпуно спремне за то.
- Ниједна девојка у 21. веку не треба дође у ситуацију да прекида трудноћу. Са децом треба разговарати, треба разговарати на време. Треба им скренути пажњу да улазак у сексуалне односе треба да почне пет година након што добије прву менструацију, да девојка потпуно сазри, да се њен менструални циклус устали, да она психолошки буде свесна шта значи сексуалност, које су последице и да предузме све мере како не би дошло до нежељене трудноће.
Др Тешић је подвукла и да прекид трудноће увек оставља последице на психу девојке, али да такође може да дође и до компликација, због којих пацијенткиње могу да постану и инфертилне.
Контрацептивне пилуле
Када је реч о контрацептивним средствима, пилуле за оралну контрацепцију једно су од најпопуларнијих, а ево ко треба да их користи и какве прегледе треба да обави.
- Две ствари треба имати у виду пре него што се препишу контрацептивне пилуле. Прва ствар је добро узета анамнеза, јако велики број питања на која ми покушавамо да добијемо одговор и на основу тога изводимо закључке шта би за њу било идеално контрацептивно средство. Девојке које имају јако болне менструације, нередовне менструације, инсулинске резистенције или многе друге ствари које у разговору сазнајемо и на основу тога правимо план испитивања пре него што јој препоручимо средство. Што се тиче хормонске контрацепције, ту у сваком случају мора да се уради преглед дојки, најчешће ултразвучни, комплетан гинеколошки преглед, колпоскопија, Папаниколау тест и на основу процене како изгедају њени јајници онда ћемо можда одредити да узимамо нешто од хормона или не.
Постоје и ситуације у којима девојке не би смеле да користе ове пилуле, а као један од најчећих разлога наводи се тромбоза.
- Осим тога, налаз на дојци је изузетно важан, на основу тога процењујемо да ли дати пилуле или не. Друго, узимамо у обзир на то шта је са њеном породицом, шта јој је са родитељима, шта је са најближим бакама, да ли су имале карцином дојке, ту ћемо бити јако опрезни. Мора се напоменути да пилуле нису свемогуће, друго, не подносе све девојке исто и треће, уколико има честе главобоље, ми их не препоручујемо, ако су мигренозне, то може да их појача. Треба бити опрезан код девојака које пуно пуше, пушење може да буде релативна контраиндикација - објашњава гинеколог.
С друге стране, код неких стања пилуле за контрацепцију могу и да помогну.
- Најчешће су то болне менструације, девојке због тога највише долазе, јако дуге, продужене менструације и са доста губитка крви. Оне су врло често кандидати, јер заиста контрацептивним пилулама тај проблем решавају. У неким случајевима и код полицистичних јајника, али ту треба бити јако опрезан јер велики број девојака је већ на некој терапији преписаној од ендокринолога.
Када је реч о томе колико дуго смеју да се користе пилуле, докторка каже да то зависи ко их и зашто узима.
- Уз редовне контроле могу безбедно да се узимају, али мора се водити рачуна и о томе колико имате година. У принципу их преписујемо до 40. године.
Свакој девојци може да се деси да, колико год била одговорна, заборави да попије пилулу, шта онда треба да уради и да ли то значи да би могла да затрудни?
- У принципу да. Ми најчешће кажемо девојкама, а то пише и у упутству, оног тренутка кад се сетите да сте заборавиле, попијте таблету и наставите да пијете редовно и неће се ништа догодити - каже др Тешић, додајући да савремена контрацепција смањује маљавост и побољшава изглед коже.
Пилула за дан после
- Изузетно је важно када се узима, мора да се узима непосредно после односа, што је најбоље, не дуже од 72 сата после односа и мора се после тога и поновити. То је заиста висока доза и она код неких девојака изазива проблеме и врло често се дешава да онда дође до поремећаја менструалног циклуса, да ли то буде тешко крварење које тешко можемо да санирамо или чак изостанак менструације и додатни стрес. Она јесте средство које је нужно, само у крајњој нужди и зато је боље узимати друга средства, а то само када је крајња нужда - поручила је докторка.
Спирала
Гинеколог каже да је спирала јако добро контрацептивно средство и да се раније чешће користило, али да га и данас користе жене између два порођаја или када су завршиле са рађањем.
У зависности од произвођача, спирала може да стоји унутра три до пет година.
Међутим, постоје случајеви у којима се не препоручује коришћење ове методе контрацепције.
- Мора да се уради преглед, жена не сме да има проблем са честим инфекцијама, промене на грлићу материце, јер тај кончић од спирале пролази кроз грлић и може да га иритира, али то све треба проценити.
Дијафрагма
- Дијафрагма је механичко средство које спречава пролаз сперматозоида до материце, ставља се на цервикални канал, на грлић материце и механички штити - појаснила је др Тешић, додајући да их, за разлику од спирале коју стављају лекари, жене саме апликују.
- Вади се неколико сати после односа, опере и сачува за следећу прилику.
Презерватив
Један је од најраспрострањенијих средстава контрацепције, а његова предност је у томе што штити и од полно преносивих болести.
Да ли га треба користити и уколико се користе нека друга средства контрацепције?
- Ја лично препоручујем да се користи и презерватив, без обзира да ли се користи и неко друго контрацептивно средство - поручује др Тешић.