Ковид пацијенти често УМИРУ од КРВНИХ УГРУШАКА: Научници открили метод који предвиђа ПОЈАВУ ТРОМБА КОД ЗАРАЗЕ КОРОНОМ
Постоји начин за рану детекцију, односно предвиђање ризика од појаве крвних угрушака.
Сведоци смо пандемије корона вируса уназад годину дана и свих последица које је пандемија донела. Сви они који су прележали Covid инфекцију, а чија је клиничка слика била тешка сусрели су се са компликацијама пост ковид инфекције.
Једна од компликација пост ковид инфекције са којим се пацијенти сусрећу је тромбоза доњих екстремитета, тј. стварање тромба у венама ногу.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2018/12/10/profimedia-0340240322.jpg?itok=UUydfRGf)
БУДИТЕ ОПРЕЗНИ: У Србији на интернету харају ЛАЖНИ СТРУЧЊАЦИ, нуде ПОМОЋ, а онда вас одеру и доведу у ОПАСНОСТ
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/02/03/tan2022-2-3_1162422_0_1.jpg?itok=ojrxS4h1)
НОВАК УПОЗОРИО НА ШТЕТНУ НАВИКУ КОЈУ СВИ ИМАМО: Нема ко ово не ради, али одсад ћете двапут размислити
Уочено је да током болести Covid-19 постоји повећани ризик за настанак артеријске и венске тромбозе због упалне активације коагулације, хипоксије, имобилизације те се описују случајеви плућне емболије, дубоке венске тромбозе, цереброваскуларних инцидената и инфаркта миокарда код болесника хоспитализованих због covida, посебно међу болесницима у јединицама за интензивно лечење.
У предвиђању појаве крвних угрушака, што је кључно како би се започела терапија на време и спречио фатални исход, може да помогне систем за процену ризика од развоја кардиоваскуларних компликација, а који су развили запослени у Московском истраживачком институту "Г.Н. Габричевски Роспотребнадзор".
Татјана Руженцова, заменик директора за клинички рад Института Габричевски и доктор медицинских наука, рекла је да се метода заснива на одређивању нивоа ендотелина-1, вазоконстриктора који се ослобађа као одговор на оштећење зида крвних судова вирусом и изазива његово сужавање.
"У овом делу стварају се услови за појаву крвног угрушка. Што пацијент има више ендотелина-1, то су израженији поремећаји крвотока у телу. Нажалост, данас ове промене примећујемо касно, када су се већ формирали крвни угрушци, а срце и други органи су оштећени услед недостатка протока крви и кисеоника", објаснила је Руженцова. Зато треба обратити пажњу на ендотелин-1, јер што је већа вредност овог индикатора, већи је ризик од развоја кардиоваскуларних компликација.
Докторка каже и да ако се на време започне са антитромботичком и другом неопходном кардиоваскуларном терапијом, може да се зауставити вазоспазам и формирање тромба, чиме се спречавају срчани удари, мождани удари, тромбоемболија и друге озбиљне компликације.