Весница пролећа РАСТЕ ПОРЕД ПУТА, а доноси ЗДРАВЉЕ - Од давнина је позната као лек за ИСКАШЉАВАЊЕ, чувар плућа и СРЦА
Јаглац или јагорчевина је биљна врста која је распрострањена како у јужној тако и у западној Европи, као и на подручју југозападне Азије и северозападне Африке. Јагорчевина је међу првим биљкама које почињу да цветају у пролеће.
Јагорчевина се веома лако узгаја, па се често може видети у рано пролеће у баштама и на балконима. Одговарају јој ниске температуре и изузетно је отпорна на хладну зиму, а то само значи да је током лета треба заштити од јарког сунца.
Лековита својства јагорчевине
Од лековитих материја јагорчевина садржи: натријум, калцијум, сапонин, примаверин, примулаверин, а у самом цвету флавоноиде. Лист садржи много витамина Ц, те каротен, кристализоване јаглачне киселине.
![horoskop](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/05/03/profimedia-0740258700.jpg?itok=a6PsLzS-)
Хороскоп за среду: ЈАРЧЕВЕ очекују проблеми с надређенима, РИБЕ припазите на здравље јер ово вас може скупо коштати
![torta](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2024/03/06/nenaslovljeni_dizajn_2.jpg?itok=3i2GtMRM)
НАЈЈЕДНОСТАВНИЈА ТОРТА коју можете направити за 8.МАРТ - Сва је од ЧОКОЛАДЕ и готова је за трен ока, објашњење до детаља
Јагорчевина није довољно искоришћена, иако је веома вредна лековита биљка. Има дугу историју употребе као лек, те је нарочито коришћена у лечењу стања који укључују спазме, парализе, као аналгетик и антипиретик.
Како ова биљка садржи сапонине, а они делују као експекторанси, као и салицилате који су главни састојак аспирина, она делује и на смирење упале, те против грознице. Лек не би требало прописивати трудницама, болесницима који су осетљиви на аспирин као ни оним болесницима који узимају антикоагулативне лекове.
Чајеви за разне тегобе
Несаница и главобоља: потребно је 50 грама јагорчевине, 25 г лавандиног цвета, 10 г хмеља и 15 г кантариона. До врха пуну кашику ове мешавине прелијте са 1/4 л вреле воде и оставите да одстоји три минута. Процеђен чај се пије заслађен медом, док је врео, пред спавање.
Прехлада и суви кашаљ: 50 г уситњених цветова јагорчевине прелије се литром кључале воде и остави да одстоји пола сата. Процеди се у стаклени бокал и пије пет шољица дневно.
Пролећни умор: уситни се 10 грама сувог корена јагорчевине, 10 г цветова мајчине душице и 10 г аниса. Мешавина се прелије са 2,5 децилитара кипуће воде и процеди. Пије се једна шоља дневно.
Све ређа у природи, чешћа у врту
У природи јагорчевина расте на ливадама, пропланцима и шумама, од марта до маја, али је због људског немара – прекомерног и неправилног брања, знатно проређена и може да се нађе веома мало њених природних станишта. Међутим, данас се јагорчевина узгаја као хортикултурна биљка, са више стотина „припитомљених“ врста, варијетета и хибрида, који се разликују по боји, облику и периодима цветања, пишу Лепоте Србије.
Србија Данас/Ј.Ш.