ПУНЕ СУ МАГНЕЗИЈУМА: Ево како да ПОВЕЋАТЕ унос кроз ове НАМИРНИЦЕ, обезбеђују СНАГУ и енергију
Веома су здраве и неопходне за нормално функционисање!
Магнезијум је један од најмоћнијих минерала. У ствари, он има више од 300 функција које врши у људском организму.
Магнезијум је важан ко-фактор, што значи да омогућава многе хемијске реакције у телу. Конкретно, магнезијум игра улогу у производњи енергије, контроли крвног притиска и шећера у крви, функцији мишића и нерава и здрављу костију. Такође, помаже у стварању глутатиона, главног антиоксиданса у телу, који омогућава да наш имунолошки систем буде снажан.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/84136/ceca_foto_srbijadanas_33.jpg?itok=EZ8Exvdu)
ЦЕЦА БИЛА ЖИВОТНО УГРОЖЕНА: Ово је разлог зашто се угојила преко 10 КИЛОГРАМА, тело јој дало знак да "НЕШТО НИЈЕ У РЕДУ"
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/11/28/sd_10.jpg?itok=qpyURuKv)
ДОРУЧАК ЗА МРШАВЉЕЊЕ: Кајгана уз ОВАЈ ДОДАТАК топи килограме, а ДУЖЕ СТЕ СИТИ
Упркос важности магнезијума, половина људи га не уноси довољно
Један од разлога: минерал се налази у изобиљу у поврћу – посебно у тамном лиснатом зеленом поврћу, попут спанаћа и кеља – а 90 % одраслих не једе довољно ових намирница, према Центрима за контролу и превенцију болести. Интегралне житарице и пасуљ су други врхунски извори, али многи од нас исто тако конзумирају премало и тих намирница.
Физичке активне жене треба да буду посебно опрезне у погледу уноса магнезијума – минерал се губи знојењем, тако да ако се много знојите током вежбања, вашем телу може бити потребно више овог минерала. Стрес, који је током пандемије у животима свих нас неминовно повишен, такође исцрпљује наше залихе магнезијума. Овај минерал обично живи у ћелијама нашег тела, али кад нас анксиозност погоди, мигрира ван наших ћелија као заштитни механизам који нам помаже да се носимо са стресом.
У тешким временима – било да се ради о неизвесности у вези с ковидом, осећају преоптерећености радним роковима или о физичком стресу за организам као што је менструација – тело као одговор излучује магнезијум. Да буде још горе, неке ствари које радимо да бисмо помогли себи да се изборимо с тензијом, као што је испијање додатних шољица кафе како бисмо били пуни енергије или пак неколико чаша вина за опуштање на крају дана, такође смањују ниво овог минерала. Превише кофеина и алкохола може исцрпити магнезијум у нашем телу.
Ако вам недостаје овог минерала, можда ћете осетити грчеве у ногама, жудњу за шећером, висок крвни притисак, анксиозност, затвор или проблеме са спавањем. Али чак и само мали пад магнезијума може да изазове проблеме као што су недостатак енергије, главобоље и осећај потиштености. Ако сумњате да вам је потребно више овог супернутријента – или чак само како бисте били сигурни да уносите колико треба – ова четири једноставна кориговања у свакодневним навикама могу вам помоћи да повећате или одржите препоручену количину у вашем телу.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/12/29/sd_78.jpg?itok=gX7VHcz9)
БРОЈ МОКРЕЊА ГОВОРИ О ЗДРАВЉУ БУБРЕГА: Ако дневно идете у WC више од ОВОГ БРОЈА, у великом сте ПРОБЛЕМУ
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2019/11/15/profimedia-0285546074_0.jpg?itok=IZy1aJBH)
УЖИНА ЗА МРШАВЉЕЊЕ: Ова мешавина ЧИСТИ ТОКСИНЕ из црева, елиминише потребу за слаткишима
Како да повећамо унос магнезијума
Унапредите своју исхрану
Приликом сваког оброка посветите пажњу намирницама богатим магнезијумом. Поред тамног лиснатог поврћа, целовитих житарица и пасуља, магнезијум се такође налази у авокаду, кикирикију, индијским орах, семенкама бундеве и чија семенкама, обичном немасном јогурту и сојином млеку. Жене би требало да имају за циљ да уносе 310 до 320 милиграма магнезијума дневно, а нешто више од тога (350 до 360 милиграма) ако су у другом стању.
У случају већ поменутих симптома, стручњаци препоручују испитивање додатка магнезијума у трајању од три или четири недеље, да би се видело да ли се ствари побољшавају. Постоји неколико доступних облика магнезијума, тако да можете циљати свој специфични проблем. На пример, ако имате затвор, магнезијум-цитрат вам може помоћи да га ублажите.
Спортисти или они који осећају грчеве у мишићима треба да се одлуче за магнезијум-глицинат. Магнезијум-треонат прелази крвно-мождану баријеру, тако да је најбоља опција ако имате мигрене, проблеме са спавањем или анксиозношћу. Обавезно се консултујете са својим лекаром пре него што почнете да узимате суплементе.
Приуштите свом телу (и уму) одмор
Све што смањује стрес помоћи ће вашем нивоу магнезијума. Зато одвојте време да радите ствари које вас смирују — прошетајте, боравите у природи, бирајте тренинг који вам прија, проведите време забављајући се с пријатељима. Поред тога, важно је да истовремено ублажите физичке стресоре који утичу на ваш систем.
То значи да треба да пијете довољно воде и одржавате своје тело хидрирано, да конзумирате протеине и здраве масти (попут оних које се налазе у орашастим плодовима и маслиновом уљу), како бисте одржали стабилан ниво шећера у крви, те да спавате најмање седам сати током ноћи.
Направите минералну купку
Постоје докази да тело може да апсорбује магнезијум и кроз кожу. „Епсом соли су богате магнезијумом, па их додајте у своју купку. Такође, оваква купка ће вам помоћи у случају болова у мишићима, а опуштање у топлој води ће вас и умирити.